DRAFT BLOG

Yurtdışında Geçerli Diploma Veren Üniversiteler Hangileridir?

Yurtdışında okumak, bugün pek çok kişinin hayalini süsler. Yurtdışında üniversite eğitimi alırken yabancı dilinizi geliştirmek, yeni kültürler tanımak, kaliteli okullardan mezun olarak kariyer basamaklarını hızla tırmanmak… Yurtdışında eğitim almak, kişiliğinize ve kariyerinize pek çok fayda sağlayan harika bir deneyimdir.

Yurtdışında eğitim almak isteyen, bunun için çeşitli ülkeleri ve üniversiteleri araştırarak bilgi sahibi olmaya çalışan binlerce kişinin merak ettiği konulardan biri de yurtdışında geçerli diploma veren üniversitelerin hangileri olduğudur. Bu yazımızda okurlarımızı bu konu hakkında bilgilendirmek istedik.

Yurtdışında geçerli diploma veren üniversiteler, akreditasyonlarına ve Bologna sürecine dahil olup olmadıklarına göre değişmektedir. Bazı köklü üniversitelerin diplomaları neredeyse dünyanın her yerinde geçerliyken bazıları sadece bulundukları ülke sınırları içinde geçerlidir. Yurtdışından alacağınız diplomanın geçerliliği hakkında araştırma yaparken göz önüne alabileceğiniz en önemli kriterlerden biri, dünyada ve ülkemizde YÖK tarafından kabul gören QS ve Times Higher Education gibi dünya sıralamalarıdır. 

QS ve Times Higher Education sıralamalarında ilk 1000’de yer alan üniversiteler, diploma geçerliliği konusunda diğer üniversitelere nazaran daha avantajlıdır. Saygınlığı tüm dünya tarafından kabul edilen bu üniversitelerin mezunları, dünyanın pek çok yerinde geçerli olan diplomalarıyla mesleklerini icra edebilirler. Örneğin, Polonya’nın ilk 1000’de yer alan Varşova Üniversitesi, Varşova Tıp Üniversitesi, Lodz Teknoloji Üniversitesi, Wroclaw Tıp Üniversitesi gibi üniversitelerden mezun olduğunuzda diplomanız Avrupa Birliği’nin tümünde geçerli olacaktır. Başka bir deyişle, bu üniversitelerden birinde tıp okuduğunuz takdirde mesleğinizi Avrupa’da icra etme şansına sahip olabilirsiniz! Dilerseniz Türkiye’ye dönerek ilgili prosedürleri yerine getirdikten sonra doktor olarak çalışabilirsiniz.

İlk 1000’de yer alan üniversiteler, ülkemizde YÖK denkliği açısından da daha avantajlıdır. YÖK denklik belgesi, son yapılan mevzuat değişiklikleriyle bireysel başvuruya bağlanmış olup ilk 1000’de yer alan üniversitelerin eğitim kalitesi nedeniyle bu okullardan mezun olanlar tarafından daha rahat alınan bir belgedir. Zira YÖK denkliğinde alınan eğitimin kalitesi çok önemlidir. Örneğin ilk 1000’de yer alan Ukrayna Sumy Devlet Üniversitesi, Kiev Politeknik Üniversitesi veya Karazin Kharkiv Üniversitesi’nden mezun olduğunuz takdirde YÖK’ün sizi tabi tutabileceği seviye tespit sınavından 40 puan alarak geçmeniz çok daha kolay olacaktır. 

Yurtdışında geçerli diploma veren üniversiteler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibat kurabilir, dilerseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşmeyi tercih edebilirsiniz. Geleceğinizi zaman kaybetmeden planlamak için iletişime geçin!

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız