DRAFT BLOG

Tüm Litvanya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurtdışında İnşaat Mühendisliği Eğitimi

İnsanlığın temel ihtiyaçlarından birisi olan barınma ihtiyacını karşılayan inşaat mühendisliği, bu ihtiyacın öneminden dolayı uzun yıllardır saygı duyulan bir meslek olmuştur. Gördüğü saygıyla beraber iyi bir maddi gelire de kapı aralayan bu meslek kuvvetli bir sayısal ve pratik zekaya sahip olan birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Dünya ekonomisinde önemli bir söz sahibi olan inşaat piyasasının gerekliliğinden dolayı bu alanda kalifiye bir yüksek öğrenim veren okulların sayısı da göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. 

Türkiye, inşaat piyasasının son derece güçlü olduğu ülkelerden birisi olmakla birlikte Türkiye’de inşaat mühendisliği eğitimi almak yurtdışına kıyasla çok daha zordur. Bölümün gerektirdiği yoğun sınav prosedürleri ve yüksek puanlar dolayısıyla bu alanda eğitim görmek isteyen öğrencilerin ilgisi Türkiye’ye kıyasla daha iyi bir eğitimi daha zahmetsiz bir şekilde veren yurtdışı üniversitelerinde kaymaktadır. İnşaat mühendisliğinin meslek hayatındaki gerekliliğini ve vazgeçilmezliğini çok uzun zaman önce sezen yurtdışı üniversiteleri bu sayede Türkiye’dekilere kıyasla çok daha ileri düzey yüksek öğrenim programları hazırlamışlardır.

Söz konusu ileri düzey programların başarıyla uygulandığı üniversitelerin başında Polonya’nın en önemli kentlerinden birisi olan Varşova’da bulunan Varşova Teknoloji Üniversitesi gelmektedir. Öğrenimin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha ekonomik olduğu Polonya’da bulunan bu üniversite özellikle mühendislik alanlarında 1915 yılından bu yana kaliteli bir eğitim vermektedir. Üniversitede bulunan 19 fakülte ve 48 alan arasında inşaat mühendisliği bölümünün yıldızı, okulun en bilinen bölümlerinden birisi olacak kadar parlamıştır. Varşova Teknoloji Üniversitesi’nin öğrencilere haftada 20 saat kadar yarı zamanlı çalışma imkânı veren ve diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha az masraflı olan Polonya’da bulunması ise bu okulu yurtdışında eğitim konusunda tercih edilebilir kılan bir başka önemli etmendir.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi de yurtdışında inşaat mühendisliği eğitimi için uygun bir seçenektir. Avrupa’nın telekomünikasyon devi olan Litvanya’da bulunan Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi, Doğu Avrupa’daki en modern akademik merkezlerinden birisi olan İnşaat Mühendisliği Araştırma Merkezi’ni barındırmaktadır. Bundan dolayı Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi, yurtdışında inşaat mühendisliği eğitimi almak isteyen öğrenci adaylarının kariyerlerini mükemmel bir şekilde geliştirebilecekleri bir üniversitedir. Diğer ülkelere göre görece daha uygun olan bir Baltık ülkesinde bulunması da okulu cazip kılan bir durumdur. Bunun dışında Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralaması’nın 2017 yılında yapılan araştırmasına göre inşaat mühendisliği alanında Baltık ülkelerinde yer alan en iyi üniversite ünvanını elinde tutmaktadır. Yurtdışında inşaat mühendisliği okumak isteyen öğrenciler için Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi doğru bir tercih olacaktır.

Yurtdışında inşaat mühendisliği hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, İstanbul ve Ankara’da bulunan ofislerini ziyaret ederek yurtdışı eğitim danışmanlarımızla yüz yüze görüşebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız