DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Yurtdışında Kriminoloji Eğitimi Veren Avantajlı Üniversiteler

Sherlock Holmes, Mary Roberts, Veronica Mars, Javier Pena ve Jessica Jones gibi karakterler ile aşina olduğumuz, sevdiğimiz dedektiflik aslında gerçek bir meslek dalıdır! Şaşırdınız belki ama Hollywood’un aksiyon ve polisiye filmlerinin mihenk taşı olan CSI, FBI, DEA, Texas Rangers, NYPD gibi emniyet teşkilatları ve o teşkilatlarda görev alan dedektifler gerçekten varlar. 

Peki nedir dedektiflik? Tanım olarak, suçların önlenmesi ve suçluların tespiti için delil toplayan ve suçluları yakalayan kişilere dedektif denir. Polis ile iş birliği içinde çalışan dedektifler suçu önceden tespit edip engellemek adına potansiyel suçluların oldukları yerlerde olur ve araştırmalarını gizli yürütürler. Son dönemlerde ülkemizde de popülerleşmeye başlayan bu meslek dalı polislikten biraz daha komplike bir meslektir, daha farklı donanımlara sahip olunması gerekir. 

Kriminoloji, 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra ortaya çıkmış, suçları ve suçluları inceleyen bir bilim dalıdır. Biyoloji, sosyoloji, psikoloji, psikiyatri, antropoloji, tıp, istatistik, hukuk, adli bilimler, ekonomi, eğitim gibi alanlardan beslenen kriminoloji bunları kendi bünyesinde toplayan bir üst disiplin niteliğindedir. İnsan ve sosyal yaşamın karmaşıklığı kriminolojiyi geniş bir yelpazede ve disiplinler arası çalışmaya itmektedir. 

Kriminologlar, insanları suça iten nedenleri, toplumsal yapının bu nedenlere etkisi, insanları ve toplumu bu nedenlerden korumanın yollarını ararlar. Toplumu ve toplumsal düzeni geliştirmeye katkı sağlayan kriminologlar aynı zamanda sosyal eşitliğin, adaletin sağlanmasına da katkı sağlayarak kendileriyle gurur duyacakları bir meslek icra ediyor olurlar. 

Zihinsel tatmin sağlayan bir iş arayanlar için kriminolog olmak idealdir çünkü bir kriminoloğun işi araştırma yapmaktır. Yalnızca suçların neden işlendiğine cevap getirmeye değil aynı zamanda ürün ve çevre tasarımında kullanılabilecek suçu engelleyici fikirler de geliştiren kriminologlar, sınır koruma, terörle mücadele, istihbarat ajansları, araştırma kurumları ve sivil toplum kuruluşları gibi alanlarda da çalışabiliyorlar. 

Kriminoloji eğitimini yurtdışında almayı düşünenlerin haklı olduğunu göstermek için birkaç sebebimiz var; ilk olarak, yabancı dil öğrenmek hem çalışma alanınızı genişletecek bir avantajdır hem de yabancı bir dili kültürüyle birlikte öğrenmek olaylara çoklu bakış açısı getirmenize en çok yardımcı olacak şeylerden biridir. Bunlara ek olarak kriminolojinin daha köklü bir geçmişe sahip olduğu ülkelerde eğitim almak bu alanın gelişimine tanıklık etme imkanı sunar. 

Ülkemize yalnızca bir saat uzaklıkta bulunan, Türkçenin yoğun olarak konuşulduğu, Türk kültürüne aşina insanların yaşadığı Makedonya’da bulunan Uluslararası Struga Üniversitesi, Makedonca, Arnavutça, İngilizce ve Türkçe olmak üzere dört dilde eğitim vermektedir. Öğrenim ücretleri ve yaşam maliyetlerinin çok uygun olması kadar uluslararası pek çok üniversite ve kurumdan destek alarak eğitim kalitesini dünya standardına çıkarmış olması da Uluslararası Struga Üniversitesini bölge ülkelerden ve Türkiye’den öğrenciler için tercih edilen bir okul yapmıştır.

Avrupa standartlarında eğitim veren ve uluslararası geçerliliğe sahip diploma veren bir başka Makedonya üniversitesi ise Manastır Üniversitesi’dir. 10 fakülte, 11 meslek yüksekokulu, 51’den fazla lisans çalışma programı ve 41 lisansüstü eğitim programı ile ülkenin ikinci büyük devlet üniversitesi olan Manastır Üniversitesi’nin birçok şehirde kampüsü bulunmaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerinden olan Polonya, Türk öğrencilerin üniversite eğitimi için en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Bunun başlıca sebepleri; ülkede çok köklü ve kalitesiyle dünyanın en iyileri arasına giren okulların bulunmasıdır. Ek olarak okurken cep harçlığınızı çıkarabileceğiniz yarı zamanlı işlerde çalışmanıza izin veren Polonya devleti, öğrenim ücretleri ve yaşam maliyetleri açısından da Avrupa’nın diğer ülkelerine göre çok daha uygundur. Akademik veya iş kariyerine Avrupa’da devam etmek isteyenler için harika bir fırsat olan Polonya, Sosyal ve Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler alanlarıyla ön plana çıkan ve en prestijli okullardan biri olan Collegium Civitas Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Yurtdışında Kriminoloji eğitimi alabileceğin bu okullar ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir İzmir, Ankara ve İstanbul’daki ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz. Belki de gelecek nesillerin hayranlıkla okuduğu, izlediği bir dedektif olmanız için doğru adımları atarken yanınızda olmaktan memnuniyet duyarız.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız