DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
Yurtdışında Lisans Tamamlama Bölümleri Hangileridir?

Türkiye’de iki yıllık eğitimlerini dört yıllığa tamamlamak isteyen öğrenciler, hedeflerini gerçekleştirmek için Dikey Geçiş Sınavı’na yani DGS’ye girmek zorundadırlar. Dikey Geçiş Sınavı, Türkiye’deki eğitim sisteminin zorlu sınavlarından birisidir. Bundan dolayı da lisanslarını dört yıla tamamlamak isteyen çok sayıda öğrenci bu hayallerini Türkiye’de gerçekleştirmekte güçlük çekerler. Dolayısıyla parlak bir kariyer hedefi bulunan pek çok öğrenci, yurtdışında lisans tamamlama seçeneğine yönelmektedirler.

DGS’nin Yurtdışındaki Alternatifi Nedir?

Türkiye’deki lisans tamamlama seçeneğinin güçlüğü, öğrencileri yurtdışında lisanslarını tamamlamaya itmektedir. Bunun altında yatan temel sebep ise yurtdışında lisans tamamlama imkanı sunan üniversitelerin çoğunun sınavsız öğrenci kabul ediyor oluşudur. Yurtdışında lisans tamamlama sunan eğitim kurumları bu seçeneği belli başlı bölümler için kolay tutmuşlardır. Draft Yurtdışı Eğitim ailesi olarak bu bölümlerin en önemlilerini sizler için derledik.

Yurtdışında Hukuk Lisansı Tamamlama

İki yıllık okullarda  Adalet bölümü okuyan öğrencilerin çoğu lisanslarını Hukuk eğitimi üzerinden tamamlayarak avukat olmak istemektedirler. Ancak ülkelerin hukuk sistemlerinin farklılığı bu öğrencilerin kafalarında büyük soru işaretleri uyandırmaktadır. Bu farklılıklardan dolayı yurtdışında tamamlayacakları bir Hukuk lisansının Türkiye’deki uygulanabilirliği konusunda öğrenciler sık sık düşünürler. Ancak yurtdışında alınacak bir Hukuk lisans tamamlaması eğitimi ile Türkiye’de bu mesleği icra etmek mümkündür. Makedonya’da bulunan Uluslararası Vizyon Üniversitesi bu konuda önemli bir örnektir. Türkiye sistemine göre hazırlanmış bir müfredatta eğitim veren kurum sayesinde Adalet mezunları lisanslarını burada tamamlayıp mesleklerini icra edebilirler.

Yurtdışında İnşaat Mühendisliği Lisansı Tamamlama

Yurtdışında lisans tamamlama dendiğinde en çok tercih edilen bölümlerden birisi de İnşaat Mühendisliği’dir. Türkiye’deki iki yıllık İnşaat Teknikerliği bölümünü okuyan öğrenciler yurtdışında İnşaat Mühendisliği alanında lisans tamamlamaya yönelirler. Bir kez daha Makedonya’daki Uluslararası Vizyon Üniversitesi bu konuda öğrencilerin ihtiyacını karşılamaya yetişmektedir. Ülkenin en prestijli okullarından birisi olan bu kurum sadece Hukuk eğitimi alanında değil aynı zamanda İnşaat Mühendisliği alanında da Türkiye’nin koşullarına uyumlu bir lisans tamamlama programı sunmaktadır.

Yurtdışında Hemşirelik Lisansı Tamamlama

Ülkemizde iki yıllık Anestezi ön lisansı eğitimi alan öğrencilerin yurtdışında lisans tamamlama imkanına ulaşacağı bölüm ise Hemşirelik eğitimidir. Maddi standartları son zamanlarda oldukça gelişen Hemşirelik eğitimi, ekonomik güvence sunan bir geleceği mezunlarına vermektedir. Hemşirelik bölümü Makedonya ve Ukrayna gibi ülkelerde lisans tamamlama imkanı ile alınan bir bölümdür. Ülkelerin üniversitelerinin sahip olduğu YÖK Denkliği sayesinde de bu bölümde lisans tamamlayanlar; Türkiye’ye döndüklerinde burada çalışmaya başlayabilirler.

Yurtdışında lisans tamamlama ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve yurtdışı üniversitelerinden birine kayıt yaptırmak için Draft Yurtdışı Eğitim ayrıcalığından faydalanabilirsiniz. İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerimizi ziyaret ederek, yurtdışı eğitimi konusunda kendini geliştirmiş uzmak eğitim kadromuz ile yüzyüze görüşerek, geleceğinizi en doğru şekilde planlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız