DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Yurtdışında Okuma Şartları Nelerdir?

Yurtdışında okumak, parlak bir geleceğe adım atmak isteyen her gencin hayallerini süsler. Bu nedenle her yıl ülkemizden binlerce öğrenci yurtdışında üniversite okumak için dünyanın dört bir yanındaki ülkelere giderek eğitim hayatına başlamaktadır. Yurtdışında eğitim, pek çok ülkenin birbirinden farklı yasalarına ve prosedürlerine tabi olduğundan dolayı çok iyi araştırılması gereken bir konudur. Özellikle yurtdışı üniversitelerinin kabul şartları ülkeden ülkeye ve hatta üniversiteden üniversiteye değişmekte olup doğru bir karar verebilmek için bu konular hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Yurtdışında üniversite okumak istiyor fakat üniversite eğitimi için gerekli şartları merak ediyorsanız, ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri sizler için derledik.

Üniversite eğitimi için Türkiye’den yurtdışına gidenlerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında Avrupa Birliği ülkeleri, Balkan ülkeleri ve Rusya, Azerbaycan, Ukrayna gibi Avrasya ülkeleri bulunur. Bu bölgelerdeki üniversitelerin talep ettikleri şartlar genellikle farklı olup kendi içlerinde de değişiklik gösterebilir. Avrupa’da üniversite okumak için gereken şartlar genellikle öğrencileri sınavsız kabul eden üniversiteler ve sınavla kayıt alan üniversitelere göre değişir. Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya gibi ülkelerde sınavsız öğrenci kabul eden pek çok kaliteli üniversite mevcuttur, hatta bunların pek çoğu dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alır. Ancak bu üniversiteler de tıp, tasarım, mimarlık gibi özel bilgi ve yetenek gerektiren alanlarda kendi sınavlarını uygulayabilirler. Diğer taraftan, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde üniversite okumak gibi bir hedefiniz varsa, bu ülkelerin veya kendi ülkenizin merkezi sınavlarından belirli bir puan almanız talep edilebilir. Örneğin Almanya üniversiteleri, Türkiye’den kayıt yaptıracak kişilerin ilgili bölümü kazanacak puanı almalarını talep etmektedir. Ayrıca, bu ülkelerin pek çoğu ilgili eğitimi takip edebilecek seviyede yabancı dil bilgisine sahip olduğunuzu kanıtlamanızı isteyebilirler.

Balkan ülkelerinde üniversite okumak için genellikle lise diplomanız ve not ortalamanız yeterlidir. Üstelik dilerseniz Balkanlarda Türkçe ve İngilizce eğitim seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Örneğin, Makedonya’da bulunan Uluslararası Vizyon Üniversitesi Avrupa’da Türkçe eğitim akreditasyonuna sahip tek üniversitedir. Üsküp’te faaliyet gösteren Uluslararası Balkan Üniversitesi ise bir Türk üniversitesi olup İngilizce müfredatla çok kaliteli bir eğitim sağlamaktadır. 

Azerbaycan, Rusya ve Ukrayna gibi Avrasya ülkelerinde eğitim almayı düşünüyorsanız; bu ülkelerde de sizden lise diplomanız ve not ortalamanız talep edilir. Özellikle Rusya üniversiteleri, kabul işlemlerinde not ortalamasına büyük önem vermektedir. Ukrayna üniversitelerinin kabul şartları daha esnek olmasına rağmen burada da Taras Shevshenko Üniversitesi, Kiev Politeknik Üniversitesi, Kharazin Kharkiv Üniversitesi gibi dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alan köklü üniversitelerde sınavsız okuyabilirsiniz. Azerbaycan üniversiteleri için de aynı durum geçerlidir.

Yurtdışında üniversite okuma şartları, yurtdışında eğitim ve bu konularla alakalı merak ettiğiniz tüm sorular hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz kariyer danışmanlığı hizmeti sunan danışmanlarımız, eğitim geleceğinizle ilgili tüm sorulara yanıt vermekten memnuniyet duyacak, ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sizlerle paylaşacaktır. Draft Eğitim’le iletişime geçin, geleceğinize geç kalmayın!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız