DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Tüm Kazakistan İçerikleri
Tüm Letonya İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Yurtdışında Okumak İçin Sınav Gerekiyor mu?

Türkiye’de üniversite eğitimini yurtdışında yapmak isteyen birçok lise öğrencisi olmasına rağmen, yurtdışında eğitim konusunda liselerde öğrencilere neredeyse hiç bilgilendirme yapılmamaktadır. Yurtdışında üniversite eğitimi için her ülkenin farklı uygulamaları olsa da pek çok ülkede herhangi bir sınava katılma koşulu yoktur. Dünya sıralamasında ilk 1000’de yer alan okullar dışında, öğrencilerin lise mezunu olmaları, kayıt yaptırabilmeleri için yeterlidir. Dünya sıralamasında yer alan okullar ise öğrenci kabul etmek için öncelikle öğrencinin yeterli seviyede dil bilmesini ve bunun IELTS, TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlarla belgelenmesini istemektedirler. Yabancı dil bilgisi yeterli olmayan öğrenciler ise öncelikle 1 yıl boyunca dil eğitimi almak zorundadırlar.

 

Uluslararası geçerliliği olan dil seviye tespit sınavlarının başlıcaları şunlardır:

 

IELTS (INTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE TESTING SYSTEM):

 

IELTS sınavı, İngilizce dilini kullanan ülkelerde okumak ve çalışmak isteyenler için İngilizce dil seviyesini ölçmede uygulanan bir sınavdır. Sınav, dünya çapında kabul edilen standartlar gözetilerek yapılır. Akademik ya da genel eğitim bölümleri içeren bu sınava Türkiye'de İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Erzurum ve Antalya illerinde katılmak mümkündür. Bu sınavdan alınan sonuçların geçerlilik süresi 2 yıldır.

 

TOEFL IBT (TEST OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE):

 

TOEFL IBT sınavı, Kanada ve Amerika başta olmak üzere tüm dünya ülkelerinde kullanılan bir test sınavıdır. Dili İngilizce olmayan öğrencilerin yurtdışında eğitimlerini sürdürmeleri için, sonuçları tüm dünyada kabul edilen sınavlardandır. Yabancı dili okuma, yazma, anlama ve dinleme bölümlerinden oluşan ve internet üzerinden online olarak gerçekleşen sınav; dört bölümden oluşur. Sınav Türkiye'de Ankara, Adana, Balıkesir, Antalya, Edirne, Denizli, Gaziantep, Eskişehir, İstanbul, İskenderun, İzmit, İzmir, Konya, Kayseri, Niğde ve Mersin illerinde yapılmaktadır.

 

ACT (AMERICAN COLLEGE TESTING):

 

ACT sınavı, Amerika'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için uygulanmakta olan bir İngilizce seviye tespit sınavıdır. Sınav 4 bölümden oluşur. İngilizce, matematik, fen ve okuma bölümlerinden oluşan sınavda, alınan puanlara göre değerlendirme yapılır.

 

SAT (SCHOLASTIC APTITUTE TEST):

 

SAT sınavı, Amerika'daki üniversitelere girişte yapılan ve ayrıca Türkiye'de bulunan yabancı uyruklu öğrenciler için uygulanan bir sınav sistemidir. Tüm dünyada yılda 6 kez, Amerika’da ise yılda 7 kez yapılır. Sınav sonuçları 2 yıl geçerliliğini korurken; yazma, kompozisyon, matematik, geometri ve eleştirel okuma düzeylerinin ölçülmesi esas alınır. Sınav Türkiye'de Tarsus, İzmir, İstanbul ve Ankara’da yapılmaktadır.

 

SSAT (SECONDARY SCHOOL ADMISSION TEST):

 

SSAT sınavı, yurtdışında lise okumak isteyen öğrencilerin katıldığı sınavdır. Dünyanın en iyi okullarında eğitim almak isteyen öğrencilerin mutlaka bu sınava girmesi gereklidir. Başarı belgesi olarak adlandırılan bu sınavda öğrenciler, seviyelerine göre sınıflara ayrılarak uygulamaya tabi tutulur. Sınav; Kompozisyon, matematik I, matematik II, okuma-anlama, kelime gibi bölümlerden oluşmaktadır.        

 

GRE (GRADUATE RECORD EXAMINATION):

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde ve diğer ülkelerde İngilizce eğitim veren üniversitelerin sosyal bilimler başta olmak üzere yüksek lisans, doktora eğitimi ve Mühendislik eğitimi alabilmesi için uygulanan bir sınav türüdür. Türkiye'de sınav merkezleri İstanbul Ankara, İzmir ve İskenderun'dur.

 

GMAT (GRADUATE MANAGEMENT ADMISSION TEST):

 

GMAT sınavı, öğrencinin, sözel, sayısal ve analitik problem yeteneğini ölçmenin yanı sıra İngilizceye hâkimiyetini de test etmektedir. Lisans düzeyinde ya da lisansüstü eğitim almak isteyenler için uygulanan bir sınavdır. Bilgisayar tabanlı olarak uygulanan sınav online olarak; İstanbul, İzmir ve Ankara'da yapılmaktadır.

 

Yurtdışında eğitim almak için başvuru yapmak isteyen öğrencilerimizin, bu sınavlar hakkında gerekli bilgileri detaylı bir şekilde öğrenebilmeleri için eğitim danışmanlarımızdan yardım almaları mümkündür. Telefon ve Canlı Destek hattımız üzerinden bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız