DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
Yurtdışında Okurken Askerlik Tecili Nasıl Yapılır

Üniversite eğitimi almak ve daha iyi bir kariyer sahibi olmak herkesin hayalinde yatar. Ancak erkekler bu hayalini bazı durumlarda sekteye uğratacak bir durumla karşı karşıyadır. Türkiye’de askerlik zorunludur ve sağlık durumu el veren herkes 20-41 yaşları arasında belirli bir süre askerlik görevi yapmak zorundadır. Eğer 20 yaşından önce üniversite eğitimini lisans olarak tamamlayabilirse bu süre içerisinde askerlik tecil edilir. Yüksek lisans ya da doktora programları ile eğitimini sürdürmek isteyenlerin mutlaka askerliğini tecil ettirmesi gereklidir. Bunun için de bazı koşullar bulunmaktadır.

Yurtdışında ve yurtiçinde eğitim için askerlik tecili yılları

Lisans eğitimini tamamlamak isteyenler için 7 yıl askerlik tecili yapılır. Ön lisans eğitimi alanlar için süreç 3,5 yıl olarak belirlenmiştir. Yurtdışında dil eğitim almak isteyenler için süreç ise 1,5 yıl olarak uygulanır. Yurtdışı ya da yurtiçinde master eğitimi için süreç 3,5 yıldır. Doktora eğitimini tamamlamak isteyenler için tecil uygulaması 6 yıl olarak açıklanmıştır. Belirtilen bu eğitimler için verilen yıllar çerçevesinde askerlik tecil ettirilerek eğitim hayatına devam edilebilmektedir. Bu yılları hak edebilmek için öncelikle lisans eğitiminde 29 yaşını aşmamak şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra doktora eğitiminde askerlik tecili için yaş sınırı 33 olarak belirlenmiştir. Yaş sınırlarını geçmemiş olanlar askerliğini tecil ettirebilirler.

Yurtdışında eğitim için askerlik tecili nasıl uygulanır?

Lisan eğitimi almak isteyenler için; yurtdışında hangi ülkede ve hangi üniversitede eğitim alacaklarsa o ülkedeki üniversiten kabul belgesi almaları gerekmektedir. Bu şekilde tecil yaptırabilirler. Ön lisans eğitiminde tecil için de yurtdışında kabul gördükleri üniversiteden belge alarak bunu ibraz etme şartı yer alır. Ayrıca ön lisans eğitiminde dikey geçiş yaparak eğitimine devam etmek isteyenlere tecil uygulanır.

Doktora ve master eğitimi için de eğitim alınacak üniversiteden kabul edildiklerine dair belge almaları halinde tecil işlemi yapılmaktadır. Yurtdışında eğitim alacak olan öğrenciler okuldan aldıkları öğrenci belgesi ve kimlikleri ile o ülkedeki Türkiye Başkonsolosluğuna başvurarak tecil işlemlerini yaptırabilirler.

Başvurular için detaylı bilgi ve evrakların hangileri olduğu ve bu konuda nasıl hareket edilmesi gerektiği konusunda firmamızın uzman danışmanlarından gerekli tüm ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz. Telefon ve Canlı destek hattımız üzerinden veya Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan ofislerimize gelerek bizden bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız