DRAFT BLOG

Tüm Litvanya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurtdışında Otomotiv Mühendisliği Nerede Okunur

Arabaların yaygınlaştığı ve motorların taşıtlara entegre edildiği dönemden beri son derece popüler bir dal olan otomotiv mühendisliği makine mühendisliğinden ayrılan bir daldır. Bunun sebebi ise otomotiv mühendisliğinin sadece otomotiv üretimi ve kusursuzlaştırılması üzerine kurulu olan son derece detaylı bir alan olması ve makine mühendisliğinin alan genişliğinden ziyade tek bir alan üzerindeki derinliği tercih etmesidir. 

Ekonomi piyasasının en büyük rekabet unsurlarından birisi olan otomotiv sektörüne kalifiye personel yetiştirmekle sorumlu olan otomotiv mühendisliği bölümü pek çok ülke bu sektör sayesinde büyük karlar elde ettiği için yetiştirdiği personeli son derece kaliteli bir eğitimden geçirmektedir.

Otomotiv endüstrisi ne yazık ki Türkiye’de pek varlık göstermemektedir ve ülkemiz otomotiv mühendisliği alanında yerel tabanlı yedek parça üretimiyle kısıtlanmıştır. Bu sebepten dolayı otomotiv alanında derinleşmek isteyen mühendis veya mühendis adaylarının çoğu yurtdışında eğitim veren otomotiv mühendisliği programlarını araştırmaktadırlar.

Yerli mühendislerimizin ve mühendis adaylarımızın yurtdışında eğitimini almak istediği otomotiv mühendisliği eğitimi veren ülkelerin başında Litvanya gelmektedir. Otomotiv sektörünün gelişen teknoloji ile beraber aldığı fütüristik yapının gidişatı elektronik ve telekomünikasyon alanlarında lider bir ülke olan Litvanya’nın artık sık sık bilgisayarlar ile yönetilmeye başlanan otomotiv alanındaki mühendislik eğitiminde de söz sahibi olmasını sağlamıştır. 

Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla maddi açıdan da uygun bir tercih olan Litvanya gelecek vaadeden bir otomotiv mühendisliği eğitimini alabileceğiniz ülkelerin başında gelmektedir.

Litvanya’da alabileceğiniz en iyi otomotiv mühendisliği eğitimini ise ülkenin en köklü teknik üniversitesi olan Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi vermektedir. Başkent Vilnius’ta bulunan bu üniversite son teknoloji laboratuvarları sayesinde ülkenin bilimsel açıdan en gelişmiş üniversitesi sıfatını kazanmıştır. Özellikle araştırma ve geliştirme alanında Avrupa’daki bir çok rakibini geçmeyi başarmış olan Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi otomotiv mühendisliği gibi gelecek odaklı ve bilgisayar teknolojilerine yavaş yavaş entegre olmaya başlamış alanlarda güçlü bir eğitim vermektedir. Normalde bilişim tabanlı eğitimde büyük bir iddia sahibi olan Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi pek çok mühendislik dalı gibi otomotiv mühendisliğinin de bilişim bilimiyle yavaş yavaş iç içe geçmeye başlamasından dolayı otomotiv mühendisliği alanında da kuvvetli bir konum kazanmıştır.

Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi sadece bilişim ve otomotiv mühendisliği alanlarındaki kuvvetli konumuyla ismini duyurmamıştır. QS Dünya Sıralaması’na göre dünyadaki en iyi üniversiteler arasında %2.7’lik dilime girmeyi başaran Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi akademik mükemmeliyeti parolası yapmış ve uluslararası saygı gören bir eğitim kurumudur. Bu sebeplerden dolayı Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi sıralamasının ve geleceğe yönelik vizyonunun sorumluluğuyla hareket etmektedir ve kurumun başarılı öğrenciler yetiştirmesinin ardında yatan en temel sebep budur.

Yurtdışında otomotiv mühendisliği okumak, yurtdışındaki üniversiteler hakkında daha detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek, uzman eğitim danışmanlarımızla yüz yüze görüşebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız