DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
Yurtdışında Sınavsız Üniversite

Üniversiteye hazırlananlar, şu cümleyi duymaya çok alışkındır: “İyi bir üniversitede okumanın yolu üniversite sınavlarında iyi puan almaktan geçer.” Bu, hem doğru hem yanlıştır! Ülkemizdeki üniversite giriş sınavlarının sadece Türkiye’deki üniversiteleri kapsadığı düşünüldüğünde böyle bir kanı sadece ülkemiz sınırları içinde geçerlidir. Başka bir deyişle, çok iyi bir üniversitede okumak için üniversite sınavında ter dökmek zorunda değilsiniz. Sınavdan istediğiniz puanı alamadıysanız, dünyanın sonu değil! Sınavsız üniversite seçeneklerimizi değerlendirebilirsiniz.

Sınavsız üniversite fırsatları sunan yurtdışı eğitim seçenekleri geniş bir yelpazede bulunur. Türkiye’de Adalet Meslek Yüksekokulu veya Sağlık Meslek Yüksekokulu gibi iki yıllık ön lisans bölümlerinde okuyup lisans tamamlamak isteyenler de bu fırsatlardan yararlanabilirler. Diyelim ki ülkemizde Sağlık Meslek Yüksekokulu’nun bir ön lisans bölümünden mezun oldunuz ve DGS’ye girerek sağlık alanında 4 yıllık bir fakülteye devam etmek istiyorsunuz. Yurtdışında lisans tamamlama imkânı sunan üniversitelerden birini tercih ederek DGS’ye girme zorunluluğu bulunmadan 4 yıllık bir üniversiteye devam edebilir, diplomanızı bu okuldan alabilirsiniz. YÖK tarafından tanınan okullardan mezun olanlar, ilgili gereklilikleri yerine getirdikleri takdirde YÖK denkliği konusunda sorun yaşamayacaklardır.

Sınavsız üniversite tercihiyle eğitim alabileceğiniz pek çok ülke, yaşam maliyetleri açısından Türkiye ile benzerlik gösterir; hatta bazı ülkeler öğrenciler için Türkiye’den daha ekonomik olabilmektedir. Balkanlar (özellikle Makedonya ve Sırbistan) bu anlamda çok tercih edilen bölgelerden biridir. Türkiye’de üniversite eğitimi için ayıracağınız bütçeye denk bir bütçeyle Avrupa’da ve dünyanın diğer köklü okullarında üniversite eğitimi alabilirsiniz. Bu esnada yeni kültürler tanıyarak yabancı dilinizi geliştirme fırsatı da yakalayabilirsiniz. Hatta Türkçe üniversite eğitimi almak dahi mümkün! Örneğin Makedonya’da faaliyet gösteren Uluslararası Vizyon Üniversitesi, tamamen Türkçe müfredatla eğitim vermekte olup müfredatı ülkemiz müfredatına paralel ilerlemektedir.

Eğer Avrupa’nın diğer bölgelerinde okumayı düşünüyorsanız, pek çok ülke üniversite öğrencilerine sınırlı süreyle çalışma izni sağlamaktadır. Yani Avrupa’da okurken çalışarak, bir yandan iş tecrübesi kazanabilir, diğer yandan da eğitim bütçenize ve harçlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Okurken çalışma tecrübesi kazanmak kariyerinizin ilerleyen basamaklarında da size perspektif katacak, ileride yapacağınız iş görüşmelerinde bir artı olarak kalacaktır.

Yurtdışında sınavsız üniversite seçenekleriyle Polonya, Ukrayna, Makedonya, Azerbaycan, Sırbistan gibi ülkelerin kaliteli okullarında eğitim alabilir; Tıp, Mühendislik, Mimarlık, Hukuk, Diş Hekimliği, Psikoloji gibi hayalini kurduğunuz bölümlere, sınav stresi yaşamadan yerleşebilirsiniz.

Yurtdışında sınavsız üniversite konusu hakkında daha fazla bilgi almak veya size en uygun yurtdışı üniversite seçeneklerinden haberdar olmak isterseniz Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak size rehberlik etmekten her zaman memnun oluruz. Ankara, İstanbul ve İzmir ofislerimizde bugüne kadar binlerce öğrencinin yurtdışında üniversite okuma hayallerini gerçekleştirmelerine aracılık eden, tecrübeli ve uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımız, yurtdışında üniversite okuma kararını aldığınız günden itibaren mezun olana kadar sizin yanınızda olacaktır. Hemen iletişime geçin, geleceğinize geç kalmayın!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız