DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Yurtdışında Sınavsız Üniversite Okuma Şartları: Ukrayna

Günümüzde, lisans yapmak isteyen pek çok öğrenci Türkiye’deki eğitim kurumlarının gerektirdiği yüksek öğrenim sınavlarının zorlayıcı oluşu dolayısıyla yurtdışında sınavsız eğitim seçeneğini sunan üniversiteleri tercih etmektedirler. Öğrencileri bir sınavın sonucundan ziyade akademik heveslilik ve üniversiteye ne katabilecekleri çerçevesindeki kriterler ile değerlendirmeyi seçen bu eğitim kurumları bu yaklaşımlarından dolayı ezberci anlayışı bir kenara bırakarak öğrencilerinin düşünme yetisini geliştirmeye odaklı bir metot geliştirmişlerdir. Bu metot sayesinde eğitim konusunda dünyaya yeni bir pencere açan yurtdışı eğitim kurumlarının başarı ölçütü puana göre kurulu olmadığı için öğrenciler gerçekten istedikleri bölümü kolayca keşfedebilmektedirler.

Avrupa üniversitelerinin Türkiye’deki üniversiteler ile kıyas edildiğinde kendisini belli eden bu “sınavsız eğitim” anlayışı kıtadaki üniversitelerin kalitesi de düşünüldüğünde öğrenciler için akademik anlamda son derece makul bir eğitim seçeneği oluşturmaktadır.

Avrupa’da sınavsız eğitim veren gelişmiş üniversitelerin bulunduğu ülkeler arasında Sovyetler Birliği’nden ayrıldığı günden bu yana eğitim alanında büyük reformlar yaparak adını dünya çapında duyurmuş Avrupa üniversiteleriyle rekabet edecek kadar gelişmiş eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan Ukrayna başı çekmektedir. Sunduğu sınavsız eğitim imkanının yanı sıra ekonomik uygunluğuyla da gözleri üzerine çeken Ukrayna’nın bir diğer avantajı da ülkede öğrenim gören öğrencilerin velilerinin sadece kimliklerini kullanarak ülkeye giriş yapabilmeleridir. 

Öğrenci kabulü konusunda zorlayıcı şartlara sahip olmayan Ukrayna’nın istediği bir diğer önemli akademik prosedür ise aynı zamanda bir fırsat teşkil etmektedir zira kabul aldıktan sonra eğitiminde yüksek bir ortalamayı sağlayan öğrenciler Ukrayna hükümeti veya eğitim gördükleri üniversite tarafından burslandırılmakta ve böylelikle çalışmalarının karşılığını alma duygusuyla erkenden tanışmaktadırlar.  

Slav modernizasyonunun dünya çapındaki en büyük örneklerinden birisini gösteren Ukrayna’nın kaliteli üniversitelerine yapılacak bir başvuru ülkedeki eğitim kalitesini ve bürokrasinin yoğunluğunu düşündüğümüz zaman son derece kolay gözükmektedir. Bünyesinde eğitim gören üniversitelerden herhangi bir sınav sonucu talep etmeyen Ukrayna üniversitelerinde eğitim alabilmek için lise diplomanızın transkriptli bir versiyonuyla beraber şayet İngilizce veya Rusça dillerinde eğitim alacaksanız bu dillerden en az birine hakim olduğunuzu kanıtlayacak bir belgeye ihtiyacınız vardır. 

Bu akademik prosedürler dışında sahip olacağınız bir öğrenci vizesi de ülkede eğitim görebilmeniz için zorunludur. Ukrayna’da okuyacağınız üniversiteye yönelik bir niyet mektubu da yapacağınız eğitim başvurusu için gereklidir. Ön kayıt sürecinde ise bünyesinde eğitim göreceğiniz üniversitenin size sağlayacağı hesap numarasına yatıracağınız bir depozito şartı aranmaktadır. Tüm bu koşullar sağlandığında size veya ailenize ait bir banka hesabında ayrıca bir maddi güvence göstermeniz gerekmektedir. Bu şartlar olgunlaşır olgunlaşmaz eğitim görmek için başvuru yapacağınız Ukrayna üniversitesi başvurunuzu inceleyecek ve şayet herhangi bir eksiklik yoksa başvurunuzu kabul edecektir.

Yurtdışında sınavsız üniversite okuyabileceğiniz okulların hangileri olduğunu merak ediyor ve kayıt yaptırmak istiyorsanız Draft Yurtdışı Eğitim’in uzman eğitim danışmanları ile İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerinde görüşebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız