DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
Yurtdışında Sinema Yüksek Lisansı Nerede Yapılır?

İngiliz yönetmen Alfred Hitchcock, oluşturduğu gerilim sinemasında kendine sarsılmaz bir yer edinen, unutulmaz bir sanatçıdır. Sinemayı tanımlamak için şöyle bir şey söylemiştir; katıksız sinema müzik notalarından bir melodi yapar gibi filmin parçalarını bir araya getirmektir. 

Sinema ortaya çıktığı yıllardan bu yana, teknolojiyle birlikte görsel kalitesinde inanılmaz gelişmeler göstermiş olsa da insanlar üzerindeki etkileyiciliğini eskiden olduğu gibi korumaya devam ediyor. Avrupa sineması, Amerikan sineması, Hint sineması, Kore sineması, Asya sineması… kültürel farklılıklar, tarz farklılıkları, kitle farklılıkları olsa da bütün dünyada sinema diğer tüm sanat dalları gibi bir evrenselliğe sahiptir. Her bir film insana bir şey anlatır ve verdiği mesaj tüm insanlık içindir. Bu sayede milyonlar hatta milyarlarca kitleye hitap edebilmektedir. Sinemanın gücü bir insanın hayatını doğrudan etkileyebileceği gibi kitleler üzerinde de bir etki bırakabilir. 

Bu alanda eğitim almak için tercih edeceğiniz ülkelerde gözetmeniz gereken elbette o ülkede bu sektörün ne kadar gelişmiş olduğu, bu sektöre ne kadar yatırım yapıldığı gibi unsurlar olmalıdır. Avrupa genel eğitim sisteminde pratiğe dayalı bir sistem yürüttüğü gibi sinema eğitiminde de pratiğe önem vermektedir. Dolayısıyla yaptığınız çalışmaların raflara kaldırılıp hiç izlenmediğini görmektense, festivallerde gösterilen bir sistem içerisinde eğitim almayı tercih etmek sizi her anlamda tatmin edecektir. 

Örneğin Estonya’nın Tallinn Üniversitesi dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi listesinde yer olan, Avrupa’nın da en büyük okullarından biridir ve Sinema alanında yüksek lisans eğitimi vermektedir. Film çalışmaları, sinema ve televizyon, görsel-işitsel medya, liberal sanatlar gibi alanlarda İngilizce eğitim vermektedir.

Macaristan’ın Budapeşte Film Akademisi ise bu alanda Avrupa’nın en iyi eğitim kurumlarından biridir. Akademi, sinemanın her alanında profesyonel isimler yetiştirmek ve Avrupa ve Amerika piyasasında iş yapabilecek kişiler yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Öğrencilerine film sektöründe dünya çapında başarıya ulaşacak bir kariyerin nasıl inşa edileceğini öğretmeyi hedefleyen Budapeşte Film Akademisi’nin eğitim kadrosu da bu alanda profesyonel isimlerden oluşmaktadır. 

Yurtdışında sinema eğitimi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan Draft Yurtdışı Eğitim ofislerimizde her biri alanlarında uzman ve deneyimli danışmanlarımızdan hangi ülkede eğitim almanın sizin için daha uygun olduğuna dair profesyonel bir destek alabilirsiniz. Kariyerinizi, geleceğinizi profesyonellere emanet edin.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız