DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Yurtdışında Spor Eğitimi: Azerbaycan Spor Akademisi

Spor, çağlardan beri insanoğlunun sıhhatini ve zihinsel kapasitesini hem korumak hem de arttırmak için uyguladığı eski bir disiplindir. Bugün sağlıklı yaşamın bir standardı haline gelmiş olan spor, akademide de kendisine yer bulmaktadır. Akademik sporcu yetiştiren birçok üniversite dünyanın dört bir yanına dağılmıştır ve profesyonel sporcular için yeri doldurulamaz bir eğitim altyapısını oluşturmaktadırlar. Profesyonel sporcu olmak isteyen adayların çoğu, eğitimlerine daha gelişmiş programlara sahip olan yurtdışı üniversitelerinde devam etmektedir. Bu yurtdışı üniversiteleri arasında dikkat çeken kurumlardan birisi de kardeş ülkemiz Azerbaycan’da bulunan Azerbaycan Spor Akademisi’dir.

Azerbaycan Spor Akademisi’nden bahsetmeden önce, gelin hep beraber ortak bir bağ paylaştığımız Azerbaycan’ı kısaca bir tanıyalım. Başkenti Bakü olan, Türkiye Türk’ü nüfusun yoğunluklu olduğu ve Türkçeye son derece yakın Azerbaycan Türkçesinin konuşulduğu ülke sınavsız eğitim seçeneği de sunmaktadır. Türkiye’den gelen öğrencilere vize konusunda kolaylık sağlayan Azerbaycan’ın en büyük avantajlarından birisi, güzel ülkemizle arasında bulunan kültürel yakınlıktır. 

Spor alanında Azerbaycan, özellikle de güreş ve atletizm alanlarında dünyaca tanınmış, olimpik altın madalya sahibi sayısız sporcu yetiştirmiştir ve yetiştirmeye devam etmektedir. Bu ünlü sporcuların çoğunun çıkış noktası olan Azerbaycan Spor Akademisi olimpik sisteme göre tasarlanmış son derece verimli bir spor eğitimi almak isteyen birçok öğrencinin durak noktasıdır.

Azerbaycan Spor Akademisi, Azerbaycan’ın en prestijli spor üniversitesidir. 70 yıllık geçmişin getirdiği tecrübeyi spor alanına yönelik eşsiz bir uygulamayla harmanlayan Azerbaycan Spor Akademisi tarihi boyunca Azerice, Rusça, Gürcüce ve Ermenice dillerinde eğitim vermiştir. Önceleri 3 yıllık bir eğitim müfredatı sunan kurum daha sonra 4 yıllık bir eğitime geçmiştir.

1936 yılında, Zaqafqaziyada Devlet Beden Eğitimi Enstitüsü adıyla spor faaliyetlerini sürdüren akademinin ilk mezunları o dönem üç sene olan eğitimden dolayı 1939 yılında ilk mezunlarını vermiştir. O dönemde, anatomi, hijyen, fizik, fizyoloji, matematik ve beden terbiyesi gibi bölümler kurumda faaliyet göstermiştir. Yıl 1969’a geldiğinde ise Haydar Aliyev’in rehberliğinde okulun yeni binası inşa edilmiş ve bu görkemli bina 1972 yılında hizmete açılmıştır.

Akademide üç binden fazla derslik ve sayısız bilimsel malzeme mevcuttur. Azerbaycan Bakanlar Kurulu’nun 1999 yılında aldığı kararla okul Azerbaycan Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisi’ne dönüştürülmüştür. Azerbaycan Spor Akademisi şu anda bünyesinde fiziki eğitim ve askere hazırlık eğitimi, Beden Eğitimi ve Sporda Rehabilitasyon, Spor Yönetimi ve İletişim ve Spor Dalları Antrenörlüğü gibi bölümleri bulundurmakta ve yurtdışında spor eğitimi almak isteyen öğrencileri beklemektedir.

Yurtdışında spor eğitimi almak, Azerbaycan Spor Akademisi’ne kayıt yaptırmak ve daha detaylı bilgi edinmek için, Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerinde eğitim danışmanlarımızla yüz yüze görüşebilirsiniz. Uluslararası geçerliliğe sahip bir spor eğitimi için Draft Yurtdışı Eğitim ayrıcalığından yararlanın.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız