DRAFT BLOG

Yurtdışında Tıp Okumak

Günümüzde pek çok üniversiteli adayı; farklı kültürlerle tanışarak ufkunu genişletmek, uluslararası düzeyde kaliteli eğitim almak, dil öğrenmek, hayalini kurduğu alanda dünya standartlarını karşılayabilecek düzeyde uzmanlaşmak için yurtdışında eğitim olanaklarını değerlendirmektedir. 

Hayalleri tıp alanında eğitim almak olanlar için de ülkemizde ve Avrupa genelinde diplomaları geçerli kabul edilen pek çok saygın üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerde gelişmiş teknoloji ve çağdaş eğitim ile bilimsel faaliyetler yürütülmektedir. Aynı zamanda bu eğitim kurumlarının bazılarına yalnızca lise ve dengi diplomalarla sınavsız başvurabilir ve üniversite sınavı stresini yaşamadan kariyer hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışında tıp eğitimi alabileceğiniz üniversitelerin bir kısmı dünya sıralamalarında ilk 1000’in içinde yer alan, saygın eğitim kurumlarıdır. Örneğin, Ukrayna’da yer alan Sumy Devlet Üniversitesi, uluslararası faaliyetlerde sayısız ülkenin önemli eğitim kurumuyla işbirlikleri olan bir eğitim kurumudur. Üniversitenin tıp fakültesinde Rusça veya İngilizce müfredatlı eğitim verilmektedir. Sumy Devlet Üniversitesi aynı zamanda oldukça uygun fiyatlı koşullar sunduğu için de önemli bir tercih konumundadır. Tıp eğitimi açısından önemli bir başka eğitim kurumu ise Polonya’da bulunan Varşova Tıp Üniversitesi’dir. Avrupa, Amerika ve Kanada dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde tanınan diplomayla mezun olabileceğiniz Varşova Tıp Üniversitesi’nde İngilizce müfredatlı tıp eğitimi alabilirsiniz. Sırbistan’daki Belgrad Üniversitesi ise 200 yıllık bir geçmişe sahip köklü bir eğitim kurumudur. Üniversitede İngilizce veya Sırpça müfredatlı tıp eğitimi verilmektedir. Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Çekya’daki Charles Üniversitesi ise dünyanın en iyi üniversiteleri arasında %2’lik dilimde yer alır. Üniversitede İngilizce müfredatlı tıp, diş hekimliği ve eczacılık eğitimi verilmektedir. Bir diğer köklü üniversite olan Letonya Üniversitesi, sayısız uluslararası işbirliğine sahiptir ve dünya genelindeki saygınlığını sürekli olarak arttırmayı hedeflemektedir. Üniversitede İngilizce müfredatlı tıp ve diş hekimliği eğitimi verilmektedir. Polonya’da yer alan Lodz Tıp Üniversitesi’nde ise tıp, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik ve ebelik gibi alanlarda İngilizce eğitim verilmektedir. İngilizce tıp eğitim imkanı sunan bir diğer üniversite de Estonya’daki Tartu Üniversitesi’dir. Kuzey ve Doğu Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olup dünya genelindeki en iyi üniversiteler sıralamasında ilk %1,2’lik dilimdedir. Elbette, bunlar tıp eğitimi veren sayısız saygın yurtdışı üniversitesinden yalnızca birkaçıdır. Bunlar haricinde Makedonya, Kazakistan, Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan, Litvanya gibi pek çok ülkede yer alan önemli üniversitelerde dünya standartlarında tıp eğitimi verilmektedir. 

Yurtdışında tıp eğitimi veren üniversitelerle ilgili daha fazla bilgi almak, üniversitelere başvuru ve oradaki yaşam koşullarını öğrenmek, kriterlerinize uygun üniversite seçiminde yardım almak için alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız