DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurtdışında Türkçe Eğitim: Azerbaycan

Yurtdışında üniversite okumak isteyen pek çok Türk öğrencilerin aklını meşgul eden durumlardan biri de hiç şüphesiz ki, eğitim aldıkları yabancı ülkenin diline adapte olup olamayacaklarıdır. Azerbaycan, yurtdışında Türkçe eğitim veren kaliteli üniversiteleriyle, yurtdışında Türkçe eğitim almak isteyen öğrenciler için oldukça cazip bir fırsattır diyebiliriz.

Güney Kafkasya’da yer alan kardeş ülkemiz Azerbaycan, sınavsız eğitim olanağı sunmasıyla, doğalgaz gibi kaynaklar sayesinde gün geçtikçe güçlenen ekonomisiyle ve Azerbaycan Türkçesinin Türkçeye olan benzerliği ile yurtdışında Türkçe eğitim almak isteyenler için biçilmiş bir kaftandır.  Ayrıca Azerbaycan, Türkiye ile arasındaki güçlü diplomatik ilişkiler ve tarihsel bağ sayesinde, bünyesinde Türkçe eğitim veren bir çok üniversite bulundurmaktadır.

Azerbaycan’ın başkenti, yaklaşık 2,5 milyon nüfuslu, şehir planlaması açısından Avrupa’daki bazı kentlere parmak ısırtacak bir liman kenti olan Bakü’dür. Sovyetler Birliği etkisini kısa sürede üstünden atarak güçlü bir modernizasyon hamlesi yapan kent, kısa sürede hem finansal, hem sosyal, hem de kültürel açıdan göz alıcı bir merkez haline gelmiştir. 

Bakü’de bulunan Odlar Yurdu Üniversitesi, Azerbaycan’da Türkçe eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitelerden birisidir. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora alanlarında öğrenci kabul eden üniversite, teknolojik imkanları, donanımları ve bir üniversitenin içerisinde bulunması gereken tüm önemli eğitim dallarına sahip olması ile dikkatleri çekmektedir. Odlar Yurdu Üniversitesi, 1995 yılında, Azerbaycan Eğitim Bakanlığı'nın oluşturduğu özel bir statü ile kurulmuştur. Okul, 2001 yılında Uluslararası Üniversiteler Birliği'ne katılmıştır ve ayrıyeten Bologna Eğitim Süreci'ne dahil olmuş bir kurumdur. TEMPUS projesinde de yer alan Odlar Yurdu Üniversitesi, bu sayede Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde bulunan üniversitelerle de işbirliği halindedir ve eğitim kalitesi açısından rüştünü ispatlamış bir konumdadır. 

Odlar Yurdu Üniversitesi dışında, Sumgayıt ve Gence kentlerinde de Türkçe eğitim veren üniversite seçenekleri mevcuttur. Bakü’den sonra ülkenin en büyük kentleri olan Sumgayıt ve Gence, yaşam standartları yüksek, heyecanlı ve eğitim açısından gelişmiş kentlerdir. Sumgayıt, 330.000 nüfuslu, Bakü ve Gence'den sonra, Azerbaycan'ın en gelişmiş 3. kenti olan bir liman şehridir. Gence ise Rus çarlığı döneminde ihtiva ettiği önemden dolayı tarihsel dokusu son derece gelişmiş ve üzerine güçlü yatırımlar yapılmış bir şehirdir.

Azerbaycan’da, yaşam koşulları öğrencileri zorlamamaktadır ve günlük hayatta yabancılık çekmeniz neredeyse imkansıza yakındır. Türkçe eğitim alacak olmanızla beraber, günlük diyaloglarda Azerbaycan Türkçesini anlamanız son derece mümkündür ki, bu sayede ülkede asla yabancılık çekmeden keyifli ve kaliteli bir eğitim hayatına sahip olacaksınız. 

Yurtdışında Türkçe eğitim veren üniversiteler hakkında bilgi almak ve Azerbaycan'da Türkçe eğitim veren bir okula kaydınızı yaptırmak için Draft Yurtdışı Eğitim'in İzmir, İstanbul ve Ankara'da bulunan ofislerinde alanında kalifiye eğitim danışmanlarımızla görüşerek, bu süreci en doğru şekilde başlatabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız