DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün mü?

Yurt dışında sınavsız üniversite konusunu yeniden masaya yatırdığımız videomuza hoş geldiniz.

Yurtdışında Uluslararası İlişkiler Okumak: Makedonya

Dünyanın geleceğine ve ülkeler arası diplomasiye yön vermek isteyen, politik kariyer açısından gelecek vadeden öğrencilerin en çok yöneldiği üniversite alanlarından birisi de uluslararası ilişkiler bölümüdür.  Diplomatik bir zekaya sahip öğrencilerin uluslararası camiada önemli pozisyonlara gelmesinde büyük bir işlevi olan uluslararası ilişkiler bölümü sık sık siyaset bilimi ile iç içe geçmiş bir eğitim programı sunduğundan dolayı geleceğin liderlerini ve siyasetçilerini yetiştirmesiyle hafızalarda yer kazanmıştır.

Bu sebep dolayısıyla önemli ve prestijli bir kariyeri hayatlarının merkezine koymuş öğrencileri sık sık kendisine çeken uluslararası ilişkiler bölümü parlak bir geleceğin anahtarı konumundadır.

Ülkemizde alınacak bir uluslararası ilişkiler eğitimi maalesef bahsi geçen bu parlak geleceği sağlamak konusunda bir miktar kısırdır zira uluslararası ilişkiler arenasında ülkemiz ne yazık ki dünyanın son derece hızlı gelişen diplomatik durumunu ve iklimini yeterince hızlı bir şekilde takip edemediğinden dolayı bu bölümün gerektirdiği akademik yeterlilik açısından da zor zamanlar geçirmektedir. Bunun yüzünden de iyi bir uluslararası ilişkiler eğitimi almak isteyen pek çok öğrenci yurtdışındaki ülkelere yönelmektedir.

Yurtdışında iyi bir uluslararası ilişkiler eğitiminin alınabileceği ülkelerin başında ise son 20 yılda Balkanlar’da eğitim konusundaki en büyük atılımların altına imzasını atmış olan Makedonya gelmektedir. Türk kültürüne yakınlığı ile bilinen, Türkçenin yoğunlukla konuşulduğu ve en önemli üniversiteleri İstanbul’a 1 saatlik bir uçuş mesafesinde olan bu ülkenin üniversiteleri bünyesinde özellikle uluslararası ilişkiler alanında isim yapmış akademisyenleri toplamıştır.

Bu ülkenin uluslararası ilişkiler konusunda adını duyurmuş üniversitelerinin başında ise Makedonya’nın güney doğusunda yer alan Ohri Gölü kıyısındaki Struga kentinde konumlanmış Struga Üniversitesi yer almaktadır. 2008 yılında kurulmasına rağmen gösterdiği hızlı akademik gelişim ile kendisine ülkenin en kalifiye eğitim kurumları arasında yer bulmuş Struga Üniversitesi sadece Makedonya’da değil Balkanlar’da da özel üniversiteler arasında büyük bir önem taşıyan kaliteli bir yüksek öğrenim merkezdir. Diplomasi ve Uluslararası İlişkiler arasında Balkanlar, Avrupa ve ABD’deki üniversitelerle yaptığı çalışmalarla tanınan Struga Üniversitesi güçlü akademik kadrosu, kampüsleri ve iyi çalışma koşullarıyla her geçen gün saygınlığını arttırmaktadır. Üniversitede Makedonca, Arnavutça, Türkçe ve İngilizce olmak üzere toplamda 4 dilde eğitim verilmektedir.

Makedonya’nın ilk özel üniversitelerinden birisi olan Güneydoğu Avrupa Üniversitesi ise kalifiye bir uluslararası ilişkiler eğitiminin alınabileceği bir diğer üniversitedir. Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde 2001 yılında kurulmuş olan üniversite kurulduğu tarihten kısa bir süre sonra Makedonya’nın saygın üniversitelerinden birisi olmuştur. Gelişmiş imkanlara ve olanaklara sahip olan üniversite modern yurtları, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğretim üyeleri ve öğrencileri ile Avrupa Birliği Bologna Süreci normlarına uygun bir eğitim veren bir üniversitedir.

Yurtdışında uluslararası ilişkiler bölümü okumak için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerini ziyaret ederek eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız