DRAFT BLOG

Tüm Litvanya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurtdışında Üniversite Okuma Şartları: Litvanya

Ülkemizdeki üniversitelerin en büyük handikaplarından birisi bu saygın kurumların öğrenci kabulü açısından akademik bağımsızlığa sahip olmamalarıdır. YÖK’ün ve MEB’in düzenlediği sınavların sonuçlarına tabi olarak öğrenci kabul etmek durumunda kabul eden üniversiteler akademik vizyonlarına en uygun öğrencilerden ziyade en yüksek puanı alan öğrencileri seçmek durumundadırlar. Bu sebepten dolayı sadece okullar değil aynı zamanda öğrenciler de kendi akademik ideallerine yönelik bir okulu her zaman seçememekte ve bu durumun yarattığı olumsuzluklardan dolayı da çoğunlukla yurtdışında sınavsız ve sıralamasız eğitim imkanı sunan ve bu sebepten dolayı daha özerk bir yapıyı bünyesinde bulunduran üniversitelere yönelmektedirler.

Sınavsız ve sıralamasız yurtdışı eğitimi açısından en çok tercih edilen ülkelerin başında Litvanya gelmektedir. Yurtdışı eğitime verdiği önem açısından diğer Baltık ülkelerine kıyasla Avrupa’da daha çok tanınan ve takdir edilen Litvanya, özellikle başkent Vilnius’un sahip olduğu kozmopolit öğrenci yapısıyla dikkatleri üzerine çeken bir ülkedir. Telekomünikasyon alanında adını dünyaya duyurmuş olan bir ülke olan Litvanya özellikle bilgisayar teknolojileri ve veri bilimi gibi geçerliliğini teknoloji önem arz ettikçe koruyacak alanlarda fevkalade bir yurtdışı eğitimi seçeneği sunmaktadır.

Litvanya’da alınacak bir yurtdışı eğitimini cazip kılan en önemli özelliklerden ilki ülkenin bahsettiğimiz üzere, sınavsız eğitim anlayışına sahip olmasıdır. Bu anlayış sayesinde Litvanya’da eğitim alan öğrenciler puanlarına ve başarı sıralamalarına göre değil yeteneklerinin olduğu alanlara ve meraklarına göre bölümlerini seçerek daha istekli ve azimli bir şekilde eğitim hayatlarını sürdürme fırsatı yakalarlar. 

Litvanya’nın öğrencilere sağladığı bir diğer önemli avantaj da ülkedeki eğitim ücretlerinin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha uygun olmasıdır. Uluslararası tanınırlığa sahip üniversitelerde ekonomik bir eğitim alma fırsatı bulan öğrenciler ise böylesine bir fırsatı nadiren kaçırmaktadırlar. 

Öğrenci kabulü açısından zorlayıcı şartlara sahip olmayan Litvanya’da yurtdışı eğitimi almaya karar vermişseniz öncelikle ülkeye yönelik bir öğrenci vizesine sahip olmanız bir zorunluluktur. Bu öğrenci vizesini aldıktan sonra uygun gördüğünüz okula ciddiyetinizi belli eden bir niyet mektubuyla başvurarak okulun sizin için uygun gördüğü ön kabul ücretini eğitim kurumunun hesabına yatırmalısınız. Bu prosedürden sonra ailenizin veya sizin banka hesabınızda ekonomik güvence olarak bulunacak bir miktarı ülke yetkililerine sunmanız gerekmektedir. Eğitiminizi alacağınız bölümün dili Litvanca ise bir senelik bir hazırlık eğitimi seçeneğini ülkedeki tüm üniversiteler size sunmaktadır. Son olarak, lisansınızı yapmaya karar verdiğiniz bölümün dili İngilizce ise bu dili bildiğinizi ispatlayan bir yeterlilik belgesini okul yetkililerine sunmanız gerekmektedir. 

Bu maddi ve akademik prosedürlerden sonra başvurunuz detaylı bir şekilde incelenecek ve gereken koşulları uygun bir şekilde sağladıysanız Litvanya’da eğitim görme hakkını kazanacaksınız. 

Litvanya üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerimizi ziyaret edebilir ve uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız