DRAFT BLOG

Tüm Polonya İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Yurtdışında Üniversite Okuma Şartları: Polonya

Yurtdışında alınacak bir üniversite eğitimi, Türkiye’de alınacak bir üniversite eğitimine kıyasla pek çok açıdan daha avantajlı bir seçenektir. Özellikle Avrupa üniversitelerinin öğrencilere sunduğu eğitim ve araştırma imkanlarının genişliği bu üniversitelerin şöhretinin dünyaca bilinir olmasına katkı sağlamıştır. 

Türkiye’de alınacak bir yüksek öğrenim akademik açıdan çoğunlukla tatmin edici olmasına karşın Avrupa üniversitelerinde alınacak bir lisans veya yüksek lisans eğitiminin kıyısından geçmemektedir. Bu durumun yanı sıra Türkiye’de yapılacak bir lisans veya yüksek lisansın kabul şartları Avrupa ülkeleriyle kıyas edildiğinde çok daha zorlayıcıdır. Stres dolu sınavlar ve o sınavların hazırlık süreçleriyle beraber üniversitelerin öğrencilere sunduğu koşulların yetersizliği pek çok öğrenciyi yurtdışında üniversite eğitimi alma seçeneğine yöneltmektedir. 

Yurtdışında alınabilecek kalifiye bir üniversite eğitiminin merkezlerinden birisi Polonya’dır. Diğer Avrupa ülkelerinin gerektirdiği eğitim standartlarına entegre olmaya başladığı dönemden beridir uluslararası yüksek öğrenim alanında sivrilmeye başlayan Polonya’da alınacak bir üniversite eğitimi Polonya’nın diğer Avrupa ülkeleriyle yaptığı eğitim temelli anlaşmalar sayesinde öğrencilere pek çok farklı kültürün kapısını da açmaktadır.

Bünyesinde eğitim alacak öğrencilere geniş imkanlar sunmasıyla bilinen Polonya’nın öğrencileri en çok cezbeden özelliklerinden birisi sınavsız eğitim seçeneği sunması ve her öğrenciye ayda 100 saat yarı zamanlı çalışma fırsatı sunmasıdır. Sınavsız bir eğitim seçeneğini rakibi olan ülkelere kıyasla çok daha ekonomik fiyatlarla öğrencilere sunan Polonya üniversitelerinden kabul almak ülkenin üniversitelerinin yüksek kalitesi düşünüldüğünde şaşırtıcı derecede kolaydır. 

Polonya’da üniversite eğitimi almak için lise diplomanızın transkriptli bir haline sahip olmanız gerekmektedir. Şayet eğitim alacağınız kurumun dili İngilizce ise bu dile dair bir yeterlilik belgesi de üniversiteler tarafından istenmektedir. Lehçe eğitim programlarının bir yıllık bir hazırlık eğitimine tabi olduğu Polonya aynı zamanda bünyesinde eğitim görmek isteyen öğrencilerin öğrenci vizesine sahip olmasını istemektedir. Kayıt süreci başladıktan sonra yapılacak bir ön ödemeden sonra öğrencinin ve velisinin banka hesabında güvence teminatı olarak bulunması gereken ve konsoloslukça belirlenen bir miktar da Polonya’da alınacak bir eğitim için gereklidir. 

Polonya’da eğitim görecek öğrencinin maddi durumunun, lise diplomasının ve dil yeterliliğinin bildirilmesinden sonra, öğrencinin ülkede nasıl ikamet edeceğine dair bilgiler de Polonya Konsolosluğu ile paylaşılmaktadır. Bu prosedürler geçildikten sonra ön kayıt işlemi sonuca ulaştırılarak asıl kayıt sürecine geçiş yapılır. Bu süreçten önce öğrencinin neden Polonya’yı ve Polonya’da eğitim görmek istediği üniversiteyi tercih ettiğine dair mantıklı sebeplerin yazıya dökülmesini gerektiren bir niyet mektubu da hazırlanmalı ve okulla paylaşılmalıdır. 

Tüm bu süreçler tamamlandıktan sonra öğrencinin eğitim göreceği üniversite başvuruyu değerlendirmeye alacak, gereken maddi ve akademik yeterliliklerin oluştuğuna kanaat getirilirse öğrencinin başvurusu onaylanacaktır.

Polonya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız