DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Yurtdışında Üniversite Okumak İçin YGS'ye Girmek Zorunda Mıyım?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kurumu (ÖSYM) tarafından düzenlenen ve uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Türkiye’de üniversite okumak isteyen orta öğretim mezunlarının girmesi gereken iki sınavdan biridir. YGS’nin dahil olduğu iki ayaklı sistemin genel adı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi olup diğer ayağı LYS olarak da bilinen Lisans Yerleştirme Sınavlarıdır. Bu sınavlara Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinde lisans eğitimine devam etmek isteyen yaklaşık 2 milyon kişi (yıllık) başvurmaktadır.

YGS sonucunda istediği puanı alamayan öğrencilerin pek çoğu bu sınava bir yıl daha hazırlanarak şanslarını tekrar denemektedir. Bu süreç hem öğrenciler hem de aileler için maddi ve manevi anlamda yorucu olabilmekte ve yıl kaybıyla sonuçlanmaktadır. Diğer taraftan, YGS’den yeterli puanı alamamanız hayallerinizi ertelemeniz veya istediğiniz bölüme veda etmeniz anlamına gelmez. Hem zamandan hem de ekstra masraflardan tasarruf ederek istediğinizi bölümü okumanız mümkündür. Nasıl mı?

Avrupa’daki pek çok köklü üniversiteye YGS puanınız olmadan, sadece lise diplomanız ve not ortalamanızla başvurabilirsiniz. Bazıları dünya en iyi üniversiteler sıralamasında ilk 100’de yer alan bu okullarda istediğiniz bölümü hayal ettiğiniz şartlarda ve üstelik yurtdışında okuyabilir, istediğiniz eğitimi alırken dilerseniz yabancı dilinizi de geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca, başka kültürleri tanıyarak vizyonunuzu geliştirebilir, özgüveninizi artırarak kariyer yarışına bir adım önde girebilirsiniz. Dilerseniz Türkçe eğitim almanız da mümkündür. Örneğin, Makedonya’da bulunan Uluslararası Vizyon Üniversitesi tamamen Türkçe eğitim veren bir üniversite olup müfredatı Türk yükseköğretim müfredatına uygundur. İngilizce, Rusça, Ukraynaca, Almanca, Fransızca gibi dillerde eğitim almak da mümkündür. Bu konuda daha fazla bilgi almak için web sitemizdeki ilgili sayfaları ziyaret edebilir, Ankara ve İzmir ofislerimizle irtibata geçerek tecrübeli ve uzman Draft Eğitim danışmanlarıyla iletişim kurabilir, isterseniz randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Daha iyi bir gelecek için Draft Eğitim’i tercih edin.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız