DRAFT BLOG

Tüm Rusya İçerikleri
Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurtdışında Yüksek Lisans: Rusya Üniversiteleri

Master, MBA olarak da adlandırılan lisans eğitiminin tamamlanmasından sonra alınan lisansüstü eğitimi Yüksek Lisans eğitimidir. Yüksek lisansa başvuru yapmak isteyen öğrenciler, tezli ve tezsiz olarak iki şekilde sunulan eğitimden birini seçebilirler. Türkiye’de tezli yüksek lisans yapmak isterseniz ALES’e girip yeterli bir puan almanız ve üniversitelerin kendi düzenledikleri Bilgi Sınavı gibi bazı gereklilikleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Tezsiz lisansta ise ALES sınavına girmeniz gerekmez. Yine de üniversitenizin talep ettiği sınav veya başka kriterleri yerine getirmeniz gerekebilmektedir. 

Rusya Federal Cumhuriyeti, kaliteli, dünya çapında başarıya ulaşmış ve diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun fiyatlı eğitim ve yaşam maliyetlerine sahip bir ülkedir. Rusçanın resmi dil olduğu ülkede eğitim dili de genellikle Rusçadır ancak yüksek lisans programlarından bazılarında İngilizce eğitim de verilmektedir. 

Rusya’da yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz en iyi üniversitelerden bahsedecek olursak; Nijniy Novgorod Devlet Üniversitesi, 1916 yılında kurulmuş ve Dünyanın En İyi İlk 1000 Üniversitesi listesine girmeyi başarmış, köklü ve kaliteli bir üniversitedir. Devlet ve halkın ihtiyaçlarına yönelik yaptığı araştırma ve çalışmalar ile bilinmektedir. Ülkenin en geniş kapsamlı eğitim veren üniversitesi Nijniy Novgorod’da 5 farklı alanda İngilizce eğitim verilmektedir. 

1724 yılında kurulan St. Petersburg Üniversitesi ise Rusya’nın en köklü eğitimini veren kurumudur. Yaklaşık 300 yıldır eğitim veren St. Petersburg’da 30 bin öğrenci eğitim almaktadır. Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olduğunu her yıl listelere girerek ve öğrencilerinin başarılı çalışmaları, araştırmaları ve işleriyle kanıtlamaktadır. Yüksek lisans eğitimi için St. Petersburg Üniversitesinde de İngilizce eğitim mevcuttur. Ekonomiden Hukuk Fakültesine kadar pek çok alanda yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. 

Gazetecilik, Reklam ve Halkla İlişkiler, İşletme, Ticaret gibi alanlarda yüksek lisans eğitimi almak isterseniz, Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesini (MGIMO) de tercih edebilirsiniz. Güçlü uluslararası kimliği, yenilikçiliği ve küreselleşmeye yönelik yaptığı çalışmalar ile dinamik bir eğitim kurumu olmayı başarmış ve öğrencilerin tercih ettiği bir üniversite olmuştur. Guinness Rekorlar Kitabı’na 53 dilin eğitimini vermesiyle adını yazdıran Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi, kamu ve özel sektörde üst düzey pozisyonlarda çalışan mezunlar vermektedir. 

Rusya’da yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz diğer üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda kayıt işlemlerinizi de yapabildiğimiz Draft Yurtdışı Eğitim ofisleri Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunmaktadır. Alanlarında uzman ve deneyim sahibi danışmanlarımız ile yüz yüze görüşebileceğimiz ofislerimizi ziyaret etmeden önce telefon ve canlı destek hattı üzerinden de bilgi ve randevu alabilirsiniz.  

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız