DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
Yurtdışından Türk Üniversitelerine Yatay Geçiş

Yurtdışı üniversitelerde eğitim gören bazı öğrenciler, çeşitli nedenlerden dolayı eğitimlerine Türkiye’de devam etmeye karar vererek yatay geçiş olanaklarından faydalanmak istemektedir. Yurtdışındaki üniversitelerden Türk üniversitelerine yatay geçiş işlemleri YÖK tarafından belirli koşullarla düzenlenmiştir. Bu yazımızda yurtdışında Türkiye’ye yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin taşımaları gereken koşulları açıklamayı hedefledik.

YÖK, belirli bölümler için sabit bir başarı sıralaması koşulu uygulamaktadır. Buna göre, aşağıdaki bölümlere yatay geçiş yapmak isteyen adaylar YKS’ye girerek belirtilen asgari sıralamayı yakalamak durumundadır:

-      Tıp: 40.000

-      Hukuk: 150.000

-      Mimarlık: 200.000

-      Mühendislik: 240.000

-      Öğretmenlik: 240.000

Sayılanlar haricindeki diğer bölümlere yatay geçiş yapmak isteyen adaylar ise YKS’de eşdeğer diploma veren üniversitelerin en düşük taban puanını almak zorundadır.

Özel yetenek gerektiren bölümlerde, ilan edilen en düşük merkezi sınav puanı alınmalıdır. Bunun dışında adaylar Türkiye’deki üniversite tarafından ayrı bir özel yetenek sınavına tabi tutulabilirler.

QS ve TIMES Higher Education gibi YÖK tarafından tanınan dünya üniversite sıralamalarında ilk 500’de yer alan üniversitelerde okuyan öğrenciler, hazırlık eğitimi hariç olmak üzere üniversite eğitimlerinin en az iki yılını başarıyla tamamladıktan sonra yatay geçiş başvurusu yapabilirler. 5 yıllık bölümlerde bu kriter 2. ve 3. Sınıf, 6 yıllık bölümlerde ise 3., 4. Ve 5. Sınıf olarak belirlenmiştir. Ön lisans bölümlerinde ise üçüncü yarıyılda başvuru yapılabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde okuyan adayların da bu şartları taşımaları gerekmektedir. Ancak tüm orta öğretimini yurtdışında tamamlamış adayların bu şartları taşımaları beklenmemektedir. 

Yurtdışındaki üniversitelerden Türk üniversitelerine yatay geçiş hakkında daha detaylı bilgi almak için YÖK’ün ilgili mevzuatına başvurabilir veya uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızdan konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak tecrübeli ekibimizle yüz yüze görüşmeyi de tercih edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız