Budapeşte Film AkademisiHem öğrenciler hem de endüstri işverenlerinin artan talebini karşılamak üzere, Budapeşte Film Akademisi ve Eötvös Loránd Üniversitesi bir araya gelerek Macaristan'da dinamik bir uluslararası film akademisi kurmuştur. Bu birliktelikten doğan BFA’da İngilizce ve Macarca film kursları ve uygulamalı eğitim sunulmaktadır.

BFA, film endüstrisinin her alanında ustalaşan, hem Avrupa hem de Amerika'da başarılı olabilecek donanıma sahip yeni nesil film yapımcılarını yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

BFA, film yapımcılığını sadece bir sanat biçimi olarak değil, aynı zamanda küresel bir iş olarak ele alıp öğretmektedir. Bu nedenle, müfredatın önemli bir kısmı, fonların nasıl geliştirileceğine, ortakların dahil edilmesine ve uluslararası ortak yapımların nasıl yaratılacağına odaklanır: Başka bir deyişle, film endüstrisinde başarılı bir kariyerin nasıl inşa edilip geliştirileceğine odaklanılır.

Kapsamlı, uygulamalı film işletmeciliği eğitimi

BFA’da film yapımında birbiriyle ilişkili olmanın da ötesine geçerek tek bir karmaşık operasyon oluşturan çeşitli ve çok yönlü çalışma alanları ele alınır. Bilgi derinleştikçe uzmanlığın da artacağı düşüncesiyle teorik eğitimler uygulamalı eğitimlerle desteklenir.

Bunun yanı sıra, ekonomik faktörler ve piyasa faktörleri de dikkate alınarak BFA mezunlarının film yapımcılığının ticari yönüne de hâkim olmaları amaçlanır.

BFA öğretim üyeleri, akademik eğitim almış eğitmenlerden ve uluslararası film topluluğunu temsil eden başarılı, ödüllü film yapımcılarından oluşmaktadır. Her biri öğrenciler ve mezunların öğrenmeleri ve ağlarını genişletmeleri için çok iyi birer kaynaktır.

Mobil iletişim Macaristan’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise bazı şirketler aracılığıyla transfer gerçekleştirilebilir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Macaristan’da şehir içi ulaşım tramvay, vapur, troleybüs, metro ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Bu seçeneklerle en ekonomik ve rahat ulaşımı sağlamak için binişlik veya günlük bilet almaktansa uzun süreli bilet alarak daha ucuza ulaşım sağlayabilirsiniz.
Uçak yoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Okul başvuruları genellikle Kış dönemi için şubat ayı başlarında, yaz dönemi için ise eylül ayı başlarında başlar. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Macaristan’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programı bölüme göre değişmekle beraber 1 veya 2 yıl sürebilir.
Macaristan’da Lisans tamamlama imkanı bulunmaktadır.
Macaristan’da eğitim dili olarak İngilizce kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı Macaristan uluslararası öğrenciler için cazip bir ülkedir.
Macaristan’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 300€ ile 750€ arasında değişim göstermektedir.
Macaristan’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Macaristan’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için lise diplomanız yeterlidir.
Macaristan’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Macaristan’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişim göstermektedir.
Macaristan’da çalıştığımız üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili