Çekya Üniversiteleri

Listele
Çekya Üniversiteleri

Çekya, eski adıyla Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’nın en köklü üniversitelerinden birkaçına ev sahipliği yapan, eğitim sistemi oturmuş bir ülkedir. Özellikle Doğa Bilimleri, Mühendislik, Tıp gibi alanlarda köklü bir geleneğe sahiptir. 1348’de kurulan Prag Charles Üniversitesi, Orta Avrupa’nın en eski üniversitesidir.
 
Çek üniversitelerinde 43.000’den fazla yabancı öğrenci eğitim görmektedir. Bu, yükseköğretim tablosundaki genel çeşitliliğin ne kadar yüksek olduğunun bir başka kanıtıdır. Son yıllarda İngilizce müfredatlı program sayısı giderek artmakta, bu da ülkeye gelen yabancı öğrenci sayısında düzenli bir artışa neden olmaktadır. 
 
Çek yükseköğretim kurumları, Avrupa Birliği ve diğer ülkelerde pek çok ve çeşitli uluslararası işbirliği faaliyetleri ve programlarında aktif rol almaktadır. Öğrenciler, bu işbirliği ve değişim programlar kapsamında Avrupa’da ve dünyanın pek çok ülkesinde akademik değişim ve araştırma programlarından faydalanabilirler.
 
Çek yükseköğretim kurumlarının kalitesi, Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığının temel öncelikleri arasında olup ciddi çalışmalar yapılmaktadır. 
 

whatsapp
tel_icon_yazili