Goce Delcev ÜniversitesiGoce Delcev Üniversitesi, Makedonya da, İştip şehrinde, 27 Mart 2007 yılında meclis kararıyla kurulmuş 4. devlet üniversitesidir. Goce Delcev Üniversitesi merkez kampüsü İştip şehrinde bulunmaktadır. Başkent Üsküp'e 90 km mesafededir.
Goce Delcev Üniversitesi (İştip Üniversitesi) 1.000 yakın akademisyen ve öğretim görevlisi ile İştip’in  yanı sıra Ustrumca, Radoviş, Kocani, Kavadarci, Gevgelija, St Nikole, Vinica ve Probiştip kampüsleri ile 15 yakın fakültede 9.000 üzerinde öğrenciye eğitim vermektedir.
Makedonya’da eğitim veren saygın devlet üniversitelerinden biridir. 2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından eğitim müfredatı uygunluğu kabul edilmiş ve uluslararası katalog da hak ettiği yeri almıştır.
 
Goce Delcev Üniversitesi (İştip Üniversitesi), ülkemizde birçok saygın üniversite ile karşılıklı olarak çalışmalar yapmaktadır. Bozok Üniversitesi, Niğde Üniversitesi ve Nevşehir üniversitesi gibi. Goce Delcev,  İştip-Üniversitesi Türkiye'nin yanı sıra Rusya, İtalya, Fransa gibi birçok ülke ile anlaşması olan saygın, prestij sahibi bir devlet üniversitesidir. Goce Delcev Üniversitesi bünyesinde tıp dâhil bütün bölümler mevcuttur. Makedonya’da eğitim dönemi ülkemizde olduğu gibi iki dönemdir. Ayrıca Goce Delcev Devlet Üniversitesi bünyesinde Arkeoloji Enstitüsü, Tarih Enstitüsü, Gıda ve Gastronomi Enstitüsü ve Bilişim Enstitüsü yanı sıra birçok spor merkezi ve kültür merkezide bulunmaktadır.
Goce Delcev Üniversitesinin eğitim dili Makedonca olup, 1 yıl hazırlık eğitimi alınması önkoşulu bulınmaktadır.
Bölümler Eğitim Dili Süre Fiyat
Hukuk Makedonca 3 Yıl 1000 €
Müzik Makedonca 4 Yıl 1000 €
Ekonomi Makedonca 3 Yıl 1000 €
Jeoloji Makedonca 3 Yıl 1000 €
Mekanik Makedonca 3 Yıl 1000 €
Teknoloji Makedonca 3 Yıl 1000 €
Filoloji Makedonca 4 Yıl 1000 €
Eğitim Makedonca 3 Yıl 1000 €
Diş Teknisyenliği ve Protez Uzmanlığı Makedonca 3 Yıl 1000 €
Muhasebe Finans ve Denetim Makedonca 4 Yıl 1000 €
Bilişim Makedonca 3 Yıl 1000 €
Tıbbi Laboratuvar Asistanlığı Makedonca 3 Yıl 1000 €
Eczacılık Makedonca 5 Yıl 1650 €
Optimetri ve Göz Optik Makedonca 3 Yıl 1000 €
Hemşirelik Makedonca 3 Yıl 1000 €
Fizik Tedavi Makedonca 3 Yıl 1000 €
Doğa Makedonca 3 Yıl 1000 €
Tıp Makedonca 6 Yıl 1650 €
İnşaat Mühendisliği Makedonca 3 Yıl 1000 €
Turizm ve Lojistik İşletme Makedonca 3 Yıl 1000 €
Doğal ve Teknik Bilimler Makedonca 3 Yıl 1000 €
Diş Hekimliği Makedonca 5 Yıl 1650 €
Yönetim ve Girişimcilik Makedonca 3 Yıl 1000 €
Enformatik Makedonca 3 Yıl 1000 €
Elektrik mühendisliği Makedonca 3 Yıl 1000 €
Mimarlık ve Tasarım Makedonca 3 Yıl 1000 €
Elektrik Makedonca 3 Yıl 1000 €
Ziraat Makedonca 4 Yıl 1000 €
Yeni Materyaller Makedonca 3 Yıl 1000 €
Gastronomi Makedonca 3 Yıl 1000 €
Teknoloji ve Teknik Bilimler Makedonca 3 Yıl 1000 €
Mütercim Tercümanlık Makedonca 4 Yıl 1000 €
T-Mobile ve VIP operatörlerinin ülkemiz GSM operatörleriyle anlaşmaları bulunmaktadır. Bunun dışında internet üzerinden ücretsiz iletişim kurulmasını öneririz. Para gönderimlerinde Ziraat Bankası, Halkbank ve TEB kullanılabilir. Bu konuda en güncel bilgileri danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Uçuş firmalarının tarifeli seferleri bulunmaktadır. Makedonya’da okuyacak öğrencilerimiz Schengen vizeleri olması durumunda İstanbul’dan otobüs yolculuğunu tercih edebilirler. İstanbul’dan Makedonya 9 saat sürmektedir ve gidiş dönüş 50 €’dur.
Oturum izinleri, sağlık hizmetlerinden ilgili ülke vatandaşı kadar yararlanabilme hakkını öğrenciye tanımaktadır.
Ulaşım oldukça ucuzdur. Tren ağları zayıf olmakla birlikte belediyelerin temin ettikleri otobüsler kullanılabilir. Taksi fiyatları da oldukça caziptir. Örneğin 10 Euro’luk bir ücretle İştip şehrinde birkaç saatlik bir şehir turu yapılabilir.
Okulların kayıt dönemleri Ağustos ayından Ekim ayına kadar devam edebilmektedir.
Geçiş yapılacak üniversitenin ülkemizdeki taban puanından düşük puan almamak suretiyle yatay geçiş yapılabilir. Yani öğrenciden mutlak surette, yatay geçiş yapacağı bölümün taban puanından az olmamak şartıyla LYS puanı istenmektedir.
Yüksek Lisans yapmak mümkündür, Avrupa’nın kalanında olduğu gibi süresi 1 yıldır. Doktora konusunda herhangi bir çalışmamız bulunmamaktadır.
Konu üzerinden YÖK ile irtibata geçilmelidir.
Lisans tamamlama mümkündür. Örneğin 2 yıllık Adalet MYO mezunu bir kişi, transkriptindeki dersleri ilgili üniversiteye ibraz etmek ve onay almak suretiyle hukuk bölümünde lisans tamamlamaya katılabilir.
Makedonya’da Türkçe, İngilizce, Makedonca ve Arnavutça eğitim almak mümkündür. Devlet okulları genelde bölge dilinde eğitim yaparlar.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ 350-400 € arasındadır.
Makedonya'da örgün eğitim politikası uygulanmaktadır. Ancak bazı üniversiteler lisans tamamlama veya lisansüstü eğitim programlarında sınavlara gelmek şartıyla devam zorunluluğunu kaldırabilmektedirler.
Danışmanlık hizmetlerimiz oturum izinlerinin alınması esnasında yapılacak işlemleri ve yönlendirmeleri de kapsadığından gerekli başvurular ve yönlendirmeler şirketimiz tarafından yapılmaktadır.
Öğrenci tercihine göre yurt, apart ya da ev seçeneklerinden biri tercih edilebilir. Yurtlar 50-150 € arasında, evler de şehre ve bölgeye göre 150 ile 500 € arasında değişen fiyatlarda kiralanabilir.
Üniversite kaydı için herhangi bir sınava girilmesine ihtiyaç yoktur.
Mevlana değişim programı kapsamında eksik kalan dersler Türkiye’de YÖK’e müracaat edilerek alınabilir. Bu dersler YÖK’ün belirlediği devlet üniversitelerinde ya da vakıf üniversitelerinde alınabilmektedir.
Kurumumuzun danışmanlığını yürüttüğü bütün okullar YÖK tarafından tanınmaktadır. YÖK’ün gerekli gördüğü koşullarda yaptığı Seviye Belirleme Sınavı, ilgili eğitimin gerçekten öğrenci tarafından alınıp alınmadığını sorgulayan bir sınavdır. Geçme notu 40’tır. Bu konuda en doğru bilgiyi YÖK’ten bizzat temin edebilirsiniz. YÖK Danışma Hattı: 0850 470 0 965

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili