ISMA ÜniversitesiISMA Üniversitesi, Letonya'nın önde gelen yüksek eğitim kurumlarından biridir. ISMA, Avrupa’nın yükseköğretim ortamında zengin bir geleneğe ve geleceğe dair geniş bir vizyona sahip bir üniversitedir. ISMA öğrencileri, birkaç temel doğrultuda gerekli eğitimi alarak hayallerini gerçekleştirme fırsatından yararlanır. Bu alanlarda alacağınız eğitim Letonya Cumhuriyeti Bilim ve Eğitim Bakanlığı tarafından akredite edilmiştir.

ISMA, günümüzde Letonya ve Avrupa işgücü piyasalarında avantaj sağlayarak teoriyi ve pratiği bir araya getiren rekabetçi bir eğitim sunarken, aynı zamanda sürekli gelişim olanağı sunmaktadır.

ISMA, Letonyalı ve yabancı öğrencilere her seviyede eğitim imkânı sunar. Bunlar arasında birinci seviye mesleki yüksek öğretim, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora çalışma programları yer alır. ISMA öğrencileri gelecek planlarını karşılayacak düzeyde eğitim alırken, işgücü piyasasına odaklanan yaratıcılık ve liderlik becerilerini geliştirme fırsatı bulmaktadır. Öğrenciler eğitimlerinin ilk yılını tamamladıktan sonra öğrenci değişim programlarına katılabilir, prestijli yabancı üniversitelerde çalışmalarına devam edebilirler. Yaz stajı süresince uluslararası yabancı şirketlerde pratik beceriler kazanır ve mevcut becerilerini geliştirirler. Bu, edinilen bilgileri uygulamak, dünyayı öğrenmek ve yaz aylarında kazanılan gelir ile bütçeye katkıda bulunmak için de önemli bir fırsattır.

 

LİSANS BAŞVURU TARİHLERİ: Yaz dönemi: 1 Mart-31 Eylül; Kış dönemi: 1 Kasım-1 Şubat  

KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Mobil iletişim Letonya’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise bazı şirketler aracılığıyla transfer gerçekleştirilebilir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Letonya’da şehir içi ulaşım troleybüs, tramvay ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Ayrıca taksi ile de ulaşım sağlanabilir ve genelde yerliler de taksiyi kullanır, uygun fiyatlı bir ulaşım aracıdır.
Uçak yoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Letonya’da okul başvuruları iki sömestr için Ocak ve Eylül ayları itibarı ile başlamaktadır.
Letonya’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programı bölümden bölüme değişmekle beraber 1 ile 2.5 yıl arasında sürmektedir.
Letonya’da Lisans tamamlama imkanı hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Letonya’da eğitim dili olarak İngilizce ve Letonca olarak iki tercihiniz vardır. Eğer Letonca tercih ederseniz 1 yıl Letonca hazırlık eğitimden sonra Letonca okuyabilir, İngilizce tercih ederseniz de İngilizce okuyabilirsiniz.
Letonya’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 380€ ile 740€ arasında değişim göstermektedir.
Letonya’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Letonya’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için lise diplomanız yeterlidir.
Letonya’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Letonya’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir.
Letonya’daki anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili