Kazakistan Üniversiteleri

Listele
Kazakistan Üniversiteleri

Kazakistan Orta Asya da yer alan Türki  devletlerden bir tanesidir. Kuzeyinde Rusya, Ural dağları ve Güney Sibirya, doğusunda Moğolistan ve Doğu Türkistan, güneyinde Kırgızistan, Özbekistan, Aladağ ve Tanrı dağları ve Aral gölü, batısında ise Hazar Denizi yer alır. Doğu ve batı sınırları arası 3000 km., kuzey ve güney sınırları arası ise 1500 km.dir. 2.717.300 km² lik yüzölçümü ile dünyanın 9. Büyük ülkesidir. Kazakistan ın başkenti Astana ve resmi dilleri Rusca ve Kazakca dır.

Kazakistan'ın yönetim biçimi Cumhuriyettir. Ülke bağımsızlığına 16 Aralık 1991 yılında kavuşmuştur. 

Toplam nüfusu 16, 195, 000 kişi olan ülkede etnik yapı çeşitlilik gösterir. Ülke nüfusunun %63'ünü Kazak Türkleri, %24'ünü Ruslar, %3'ünü Özbekler, %2'sini Ukraynalılar, %1, 4'ünü Uygurlar, %1, 3'ünü Tatarlar, %1, 1'ini Almanlar ve %4, 5'i diğer milletlerden oluştur. 

Kazakistan’ın vadi ve ovalarında çok sert bir kara iklimi hakimdir. Sıcaklık bölgelere göre çok farklılık gösterir. Güneyde -5°C ile -1, 4°C arasında değişen kış ortalama sıcaklığı, orta kısımlarda -16°C ile -19°C’ye kadar düşer. Yazın ortalama sıcaklık kuzeyde 20°C güneyde ise 29°C’dir. Senelik ortalama yağış miktarı kuzey ve orta kısımlarda 200-300 mm, güneyde 400-500 mm, yüksek sıradağlarda ise 600-1000 mm arasında değişir. Vadilerde sık sık kasırga şiddetine varan rüzgarlar eser. 

Başlıca şehirleri Uralsk, Ahtubinsk, Guryev, Bişkek, Karaganda, Aralsk’dır. 

Kazakistan’da büyük yerleşim bölgeleri dışında hala eski göçebe özelliği sürdürülmektedir. Halkın çoğu geçimini hayvancılıkla sağladığı için yazın “çaylav” dedikleri yaylalara gitmek, kışın da “kıştav” dedikleri kışlaklarında barınmaktadırlar.

Ülke ekonomisi tarım, hayvancılık ve madenciliğe dayalıdır. 

Kazakistan’da ulaşım kara, demir ve hava yoluyla sağlanır. Demiryolu ağı 21.400.000 km uzunlukta olup, ülkeyi ağ gibi örmüştür. Karayollarının uzunluğu ise 189.000 km’dir. Birçok şehirde hava alanı vardır.

Kazakistan ‘da Eğitim

Kazakistan’ daki  üniversiteler dünya üniversiteleri arasındaki saygın bir yere sahiptir, dünya sıralamasında ilk 1000 de yer alan 8 üniversite  bulunmaktadır. Bu üniversiteler öğrencilere  Türkiye ‘de sınavsız denklik avantajı sağlamaktadırlar. Kazak üniversiteleri ve Kazak eğitim sistemi yenilikçi bir anlayışa sahiptir ve modern bir teknik altyapı bulunmaktadır. Kazakistan öğrenciler eğitim gördükleri süre boyunca çalışma izni vermektedir. Bu da öğrenciye kendi kazancı ile masraflarını karşılayabilme fırsatı oluşturmaktadır. Kazak eğitim siteminde staj çok önemlidir, üniversiteler staj olanaklarını öğrencilere sağlamaktadırlar. Kazakistan pek çok ülkeye göre daha ekonomik şartlarda eğitim alınabilecek ve yaşam maliyetleri düşük olan bir ülke olarak dikkat çekmektedir.

Popüler Üniversiteler
Üniversiteler
Al Farabi Üniversitesi
whatsapp
tel_icon_yazili