Kazan Devlet Mimarlık ve İnşaatMimarlığın ve İnşaat Mühendisliği’nin bir araya getirildiği üniversitelerin başında Rusya’nın Kazan kentinde bulunan Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi gelmektedir. 1930 yılından beridir eğitim faaliyetini sürdürmekte olan bu kurum son derece çağdaş ve teknik bir eğitim vermektedir.

Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği eğitimi her ne kadar birbirleriyle bağlantılı ve birbirlerini tamamlayıcı olsa da nadiren bir arada verilen fakat bir arada verildiğinde de büyük disiplinlerarası atılımlara sebep olan yüksek öğrenim alanı türevleridir. Barınma ihtiyacını gereklilik ve estetik ile birleştirmeyi başarabilen bu dallar görme ve düşünme biçimlerini değiştirmek isteyen öğrenciler için biçilmiş kaftandır. Ülkemizde son derece başarılı Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümleri olmasına rağmen bu iki alanın bir araya getirildiği bir üniversite maalesef ki mevcut değildir. Bu alanların bileşimi dolayısıyla ortaya çıkabilecek potansiyeli fark eden öğrenciler çoğunlukla yurtdışı eğitimine yönelerek alternatif fakat gelişime açık bir kariyerin tercihini yapmaktadırlar. Kazan Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi, bu konuda oldukça iyi bir alternatiftir diyebiliriz.
 

70 profesör, 300 doçent ve 500 araştırma görevlisinin bünyesinde eğitim verdiği üniversite kalifiye ve kalabalık bir personeli bir araya getirmeyi başarmıştır. Kurumun bulunduğu Rusya, Mimarlık ve İnşaat alanında gelişmiş bir ülkedir ve öğrenci dostudur. Sınavsız üniversite seçeneği sunan ülke aynı zamanda ekonomik açıdan da tercih edilebilirdir. Kurumda eğitim ve laboratuvar binaları, 3 yurt binası, 1 sanatoryum, yemekhane, stadyum ve spor kompleksi bulunmaktadır. Kurum, bilimsel ve teknik potansiyeli yüksek zengin bir tarihi ve gururlu bir geleneği bir araya getirmeyi başarmış kaliteli bir üniversitedir. 30.000’i aşkın mezunu bulunan kurumda eğitim görmüş kişiler arasında milletvekilleri, iş adamları, yüksek mühendisler ve mimarlar bulunmaktadır.

Avrupa ve Amerika’dan 16 üniversite ile akademik işbirliği bulunan Kazan Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi uluslararası alanda da rakip tanımayan bir eğitim kurumudur. Katıldığı yarışmalarda sayısız başarı elde eden kurum aynı zamanda “Mimarlık” ve “İnşaat” alanlarından mezun olan öğrencilerine çift diploma vermektedir. Bu programdan mezun olan öğrenciler aynı zamanda East London Üniversitesi diploması almaya da hak kazanmaktadırlar.

Eğitim dili Rusça olan Kazan Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi’ndeki öğrenciler ilk yılda Rusça hazırlık görmekte ve bu hazırlık yılının sonucunda bir yeterlilik sınavına girerek eğitimlerinin bir sonraki safhasına geçmeye hak kazanmaktadırlar.

Kazan Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi’nin başvuru başlangıç tarihi 3 Nisan’dır. Son başvuru tarihi 29 Eylül olan kurumun hazırlık eğitimi 8 veya 10 ay sürmektedir. 6 ve 14 kişilik sınıflarda haftada 20 – 25 saatlik bir Rusça dil eğitimi sunan kurum son derece zor bir dil olan Rusça’nın eğitimini başarıyla öğrencilerine aktaran bir müfredata sahiptir.

Yurtdışında kaliteli bir eğitim almak ve kayıt yaptırmak için Draft Yurtdışı Eğitim’in yurtdışı eğitimi konusunda uzman eğitim kadrosu ile İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerinde yüz yüze görüşebilir ve geleceğinizi en sağlam adımlarla atmaya Draft Yurtdışı Eğitim ayrıcalığı ile başlayabilirsiniz.

 

Mobil iletişim Rusya’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise Türkiye’deki bazı bankalardan para gönderimi yapılabilir ve bunun için bazı uygulamalar da kullanılabilir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Rusya ulaşım konusunda gelişmiş ülkeler arasında yer alır. Şehir içi ulaşım tramvay, metro ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Ayrıca taksi fiyatları ülkemize göre çok ucuzdur ve her zaman rahat ulaşım sağlamak için cazip bir seçenektir.
Uçak yoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Okul başvuruları genelde 15 Ocak’ta başlayıp okula göre değişmekle beraber 15 Temmuz ya da 15 Eylül’e kadar devam etmektedir.
Rusya’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programının süresi, bölüme göre değişmekle beraber genelde 2 yıldır.
Rusya’da eğitim dili lisans seviyesinde büyük çoğunlukla Rusça olmakla beraber bazı özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerindeki çok nadir bazı bölümlerde İngilizce de eğitim verilebilmektedir. Yüksek lisans seviyesinde ise İngilizce ve Rusça olan bölümler vardır, bu bölümler arasından seçim yapılabilir.
Rusya’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 250€ ila 730€ arasında değişim göstermektedir.
Rusya’ya ilk gidişte 3 veya 6 aylık öğrenci vizesi alınmakla beraber Rusya’da üniversite okumaya devam ederken 1 veya 2 yıllık oturum izni alınmaktadır.
Rusya’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için toplamda 12 yıllık eğitim görmüş olmak yeterlidir. Rusya’da eğitim görmek için ise eğitim dili çoğunlukla Rusça olduğundan her üniversiteye göre değişmekle beraber Rusça dil seviyenizi kanıtlayacak bir belgeye de ihtiyacınız olacaktır eğer yoksa hazırlık sınıfına kayıt olmanız gerekir.
Rusya’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Rusya’da konaklama fiyatları diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye çok fazla değişebilir.
Rusya’daki anlaşmalı olduğumuz tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili