Krakow Ekonomi ÜniversitesiKrakow Ekonomi Üniversitesi (CUE), Polonya'nın en büyük ekonomi okulu olmanın yanı sıra Polonya'nın en büyük akademik merkezi olan Krakow'un üçüncü büyük üniversitesidir. Üniversite, Polonya'da 1990'ların başlarında İngilizce müfredatla eğitime başlayan ilk okuldur. CUE mezunları, bilgi ve becerilerini işverenin ihtiyaçları ile eşleştirme açısından Polonya’da en başarılılar arasındadır. Yabancı öğrenciler için İngilizce olarak özel tasarlanmış programlar sunulmaktadır. Üniversitenin uluslararası temasları sayesinde öğrenciler ve öğretim üyeleri yurtdışına eğitim amaçlı seyahat edebilirler, yurtdışında staj yapabilirler ve çeşitli eğitimlere katılabilirler. Bu, Üniversitenin öncelikleri arasında yer alır.

Bilgi toplumu ve küreselleşme çağında, modern ekonominin uluslararası pazarın zorluklarıyla yüzleşmek için bilimle güçlü bir şekilde desteklenmesi gerektiği düşüncesiyle, yeni küresel pazarda varlık gösterip başarılı olabilecek öğrenciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Biliminsanları ile toplumun geri kalanı arasında sıkı bir uluslararası işbirliği yürütülmektedir.

Krakow Ekonomi Üniversitesi’nde eğitim beş fakültede verilmektedir: İktisat ve Uluslararası İlişkiler Fakültesi, Kamu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Finans ve Hukuk Fakültesi ve Ticari Bilimler ve İşletme Fakültesi ile Yönetim Bilimleri Fakültesi. Bu fakültelerde çok sayıda bölüm ve anabilim dalı bulunmaktadır, öğrenciler ve profesyoneller çeşitli çalışma ve uygulamalı araştırma fırsatlarından yararlanırlar.

Şehrin tam merkezinde bulunan Krakow Ekonomi Üniversitesi, çok etkileyici bir altyapıya sahiptir. Üniversite kampüsü 7 hektarlık bir alanı kaplar ve tesisleri hem modern hem de tarihi binaları içerir (XIX. yüzyıldan itibaren). Kapalı yüzme havuzu, tam boy spor salonu, fitness salonu ve geniş konferans salonları bulunan iki binadan oluşan büyük bir spor ve öğretim kompleksi bulunmaktadır. Öğrenciler modern konferans salonlarını, kütüphaneyi, uzman laboratuvarları, bilgisayar odalarını ve spor tesislerini kullanabilir.

Evet, Polonya’da Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.
Oturum izni alındıktan sonra, Polonya’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Fiyatlar 120-160 € arasında değişmektedir.
Üniversitelerin kayıtları Nisan ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam etmektedir, ancak bazı üniversitelerde bu tarihler farklılık gösterebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Polonya’da ön lisans programları uygulanmadığı için lisans tamamlama imkanı bulunmamaktadır.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ okuduğu şehre göre ortalama 350-550 €’dur.
Oturum izni için Türkiye’de Polonya Büyükelçiliği’nden uzun süreli öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Polonya’ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar Yabancılar Şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar. Bu kartla Polonya'da yarı zamanlı çalışma hakkı da elde edersiniz.
Yurt konaklama ücretleri aylık 85-300 €, Oda kiralama 150-200 € olup ev kiralama seçenekleri ise 300 €’dan başlamaktadır.
Polonya Üniversitelerinin tümü mavi diploma veren ve YÖK tarafından tanınan okullardır. Polonya’daki partner üniversitelerimizden mezun olduğunuzda, gerekli koşulları taşımak şartıyla denklik konusunda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Denklik prosedürü hakkında YÖK’ten bilgi almanızı tavsiye ederiz.
Polonya'da hiç bir üniversitede uzaktan eğitim programı yoktur.
Eğitim dili İngilizce ve Lehçe'dir.
Polonya’da üniversiteye başvuru yapabilmek için Türkiye’de uygulanan herhangi bir sınavdan yeterlilik alma zorunluluğu yoktur.

Hazırlık Eğitim Alacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Hazırlık Eğitimi Almadan Üniversiteye Başlayacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         İngilizce Motivasyon Mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS 5.5 - 6

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Üniversiteden alınmış ili referans mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS – 6-7

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili