Kril-i Metodi ÜniversitesiKRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ

SS.Cyril and Methodius - Kiril i Metodi Üniversitesi - Üsküp Üniversitesi

Makedonya Cumhuriyetinde kurulmuş ilk devlet üniversitesi Kiril i Metodi Üniversitesidir. Üsküp Üniversitesi  olarak da bilinir. Kuruluşunda üç fakülte ile Makedonya’da eğitim hayatına  başlamıştır. Şuanda 21 fakülte 5 araştırma enstitüsü ve devasa bir kampüsü ile Makedonya’da eğitim camiasına hizmet vermektedir.

Kiril i Metodi üniversitesi ( Üsküp Üniversitesi ) 'nde, günümüzde yaklaşık 50.000 yerli ve yabancı öğrencisi mevcuttur. Türkiye de dâhil dünya genelinde yaklaşık 70 ülke tarafından diplomaları tanınmaktadır. Kiril i Metodi üniversitesi, Makedonya’da eğitim  ve bilim konusunda branşlarında uzman kadrosuyla günümüz şartlarına uygun en iyi kalifiye eleman yetiştiren saygın bir devlet üniversitesidir. Yaklaşık 3.000 kadar saygın eğitim ve öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi akademik personel ile Makedonya’da eğitim  hizmeti vermektedir. Şu ana kadar 130.000 kadar lisans düzeyinde 10.000 kadar yüksek lisans düzeyinde, 6.000 kadar doktora derecesi mevcuttur.

Makedonya-Üsküp üniversitesi (Kiril i Metodi Üniversitesi ) bünyesinde, faaliyetleri arasında birçok araştırma, geliştirme, spor, sanat, bilgi ve eğlence dâhil dernekler ve sosyal kulüpler mevcuttur. Kiril i Metodi  Üniversitesi tıp fakültesinden mezun olmuş birçok doktor ve sağlık personeli bugün Türkiye' de değişik hastanelerde görev yapmaktadır. Kiril i Metodi üniversitesinde lisans ve yüksek lisans eğitimine katılan öğrenciler istedikleri takdirde ve istenen kriterlere uygunluk halinde burslara müracaat ederek maddi yardım alabilmekte.

Bölümler Eğitim Dili Süre Fiyat
Hemşirelik Makedonca 3 Yıl 1000 €
Mütercim Tercümanlık Makedonca 4 Yıl 2000 €
Elektrik Mühendisliği ve Enformasyon Teknolojileri Makedonca 4 Yıl 1500 €
Bilgi Bilimleri ve Bilgisayar Mühendisliği Makedonca 4 Yıl 2000 €
Tarım ve Gıda Makedonca 4 Yıl 2000 €
Radyoloji Teknikerliği Makedonca 3 Yıl 1000 €
Tıp Fakültesi Makedonca 6 Yıl 1500 €
Filoloji Makedonca 4 Yıl 2000 €
Dramatik Sanatlar Makedonca 4 Yıl 1500 €
Veterinerlik Makedonca 5.5 Yıl 2000 €
Matematik Makedonca 4 Yıl 800 €
İktisat Makedonca 4 Yıl 1500 €
Hukuk Makedonca 3 Yıl 2000 €
İnşaat Mühendisliği Makedonca 3 Yıl 2000 €
Felsefe Makedonca 4 Yıl 1000 €
Fizik Tedavi Makedonca 3 Yıl 1000 €
Filoloji Makedonca 4 Yıl 2000 €
Diş Hekimliği Makedonca 5 Yıl 3000 €
Beden Eğitimi Makedonca 4 Yıl 1200 €
Müzik Makedonca 4 Yıl 1300 €
Logopedi Makedonca 3 Yıl 1000 €
Eczacılık Makedonca 5 Yıl 1500 €
Mimarlık Makedonca 4 Yıl 2000 €
Mobilya Dizayn Teknolojisi Makedonca 4 Yıl 1000 €
Güzel Sanatlar Makedonca 4 Yıl 1500 €
Makine Mühendisliği Makedonca 4 Yıl 2000 €
Pedagoji Makedonca 4 Yıl 800 €
Tarih Makedonca 4 Yıl 1000 €
Sosyoloji Makedonca 4 Yıl 1000 €
Felsefe Makedonca 4 Yıl 1000 €
Çekim Makedonca 4 Yıl 1500 €
Heykel Makedonca 4 Yıl 1500 €
Grafik Makedonca 4 Yıl 1500 €
Sanat Pedagojisi Makedonca 4 Yıl 1500 €
T-Mobile ve VIP operatörlerinin ülkemiz GSM operatörleriyle anlaşmaları bulunmaktadır. Bunun dışında internet üzerinden ücretsiz iletişim kurulmasını öneririz. Para gönderimlerinde Ziraat Bankası, Halkbank ve TEB kullanılabilir. Bu konuda en güncel bilgileri danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Uçuş firmalarının tarifeli seferleri bulunmaktadır. Makedonya’da okuyacak öğrencilerimiz Schengen vizeleri olması durumunda İstanbul’dan otobüs yolculuğunu tercih edebilirler. İstanbul’dan Makedonya 9 saat sürmektedir ve gidiş dönüş 50 €’dur.
Oturum izinleri, sağlık hizmetlerinden ilgili ülke vatandaşı kadar yararlanabilme hakkını öğrenciye tanımaktadır.
Ulaşım oldukça ucuzdur. Tren ağları zayıf olmakla birlikte belediyelerin temin ettikleri otobüsler kullanılabilir. Taksi fiyatları da oldukça caziptir. Örneğin 10 Euro’luk bir ücretle İştip şehrinde birkaç saatlik bir şehir turu yapılabilir.
Okulların kayıt dönemleri Ağustos ayından Ekim ayına kadar devam edebilmektedir.
Geçiş yapılacak üniversitenin ülkemizdeki taban puanından düşük puan almamak suretiyle yatay geçiş yapılabilir. Yani öğrenciden mutlak surette, yatay geçiş yapacağı bölümün taban puanından az olmamak şartıyla LYS puanı istenmektedir.
Yüksek Lisans yapmak mümkündür, Avrupa’nın kalanında olduğu gibi süresi 1 yıldır. Doktora konusunda herhangi bir çalışmamız bulunmamaktadır.
Konu üzerinden YÖK ile irtibata geçilmelidir.
Lisans tamamlama mümkündür. Örneğin 2 yıllık Adalet MYO mezunu bir kişi, transkriptindeki dersleri ilgili üniversiteye ibraz etmek ve onay almak suretiyle hukuk bölümünde lisans tamamlamaya katılabilir.
Makedonya’da Türkçe, İngilizce, Makedonca ve Arnavutça eğitim almak mümkündür. Devlet okulları genelde bölge dilinde eğitim yaparlar.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ 350-400 € arasındadır.
Makedonya'da örgün eğitim politikası uygulanmaktadır. Ancak bazı üniversiteler lisans tamamlama veya lisansüstü eğitim programlarında sınavlara gelmek şartıyla devam zorunluluğunu kaldırabilmektedirler.
Danışmanlık hizmetlerimiz oturum izinlerinin alınması esnasında yapılacak işlemleri ve yönlendirmeleri de kapsadığından gerekli başvurular ve yönlendirmeler şirketimiz tarafından yapılmaktadır.
Öğrenci tercihine göre yurt, apart ya da ev seçeneklerinden biri tercih edilebilir. Yurtlar 50-150 € arasında, evler de şehre ve bölgeye göre 150 ile 500 € arasında değişen fiyatlarda kiralanabilir.
Üniversite kaydı için herhangi bir sınava girilmesine ihtiyaç yoktur.
Mevlana değişim programı kapsamında eksik kalan dersler Türkiye’de YÖK’e müracaat edilerek alınabilir. Bu dersler YÖK’ün belirlediği devlet üniversitelerinde ya da vakıf üniversitelerinde alınabilmektedir.
Kurumumuzun danışmanlığını yürüttüğü bütün okullar YÖK tarafından tanınmaktadır. YÖK’ün gerekli gördüğü koşullarda yaptığı Seviye Belirleme Sınavı, ilgili eğitimin gerçekten öğrenci tarafından alınıp alınmadığını sorgulayan bir sınavdır. Geçme notu 40’tır. Bu konuda en doğru bilgiyi YÖK’ten bizzat temin edebilirsiniz. YÖK Danışma Hattı: 0850 470 0 965

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili