Letonya Üniversiteleri

Listele
Letonya Üniversiteleri

Letonya eğitim sistemi; okul öncesi, temel öğretim ve orta öğretim sonrasında yükseköğretim kademelerinden oluşmaktadır. 12 yıllık eğitim zorunludur. 
 
Letonya’da yükseköğretim, akademik ve mesleki yükseköğretim kurumları tarafından sunulmaktadır. Çoğu yükseköğretim kurumunda bu iki eğitim aynı çatı altında verilmektedir. Akademik yükseköğretim programları daha çok teorik eğitime odaklanmış olup bağımsız araştırma faaliyetlerini desteklemeyi hedefler. Ulusal akademik eğitim standartlarına göre organize edilmişlerdir. Genellikle her aşamada bir tez sunulması beklenir.
 
Mesleki yükseköğretim programları, belirli bir alanda derinlemesine bilgi sağlamak, sistemlerin, ürünlerin ve teknolojilerin tasarlanması veya iyileştirilmesi için mezunlar yetiştirmek ve mezunlarını bu alanda yaratıcı, araştırma ve öğretim faaliyetlerine hazırlamak için hazırlanmıştır. Toplamda lisans ve mesleki eğitim programlarının süresi, orta öğretimin ardından 4 yıldan az olmayıp üniversite eğitiminden sonra en az 2 yıl devam eder.
 
Lisans programlarının süresi 3 veya 4 yıl olabilir. Tam zamanlı Lisans ve Yüksek Lisans çalışmalarının toplam uzunluğu 5 yıldan az değildir. Doktora çalışmaları ise 3-4 yıl sürmektedir.
 

whatsapp
tel_icon_yazili