Letonya ÜniversitesiLetonya Üniversitesi 1919 yılında kurulmuş olup 14.000'den fazla öğrenci, 13 fakülte ve 20'nin üzerinde araştırma enstitüsü ve bağımsız eğitim merkezleri ile Baltık bölgesinin en büyük ve önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir. Üniversite bünyesinde devlet tarafından akredite edilen 130'dan fazla akademik ve profesyonel çalışma programı sunulmaktadır.

Letonya Üniversitesi'nde araştırma faaliyetleri, beşeri çalışmalar, doğa bilimleri, sosyal bilimler olmak üzere üç ana inceleme alanını temsil eden 50'den fazla araştırma alanında yürütülmektedir. Letonya Üniversitesi, uluslararası işbirliğinin gelişmesine büyük önem vermektedir.

Letonya Üniversitesi, kimliğini uluslararası alanda tanıtmak ve üniversitenin dünya çapındaki itibarını güçlendirmek için uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem vermektedir. Letonya Üniversitesi bugüne kadar dünya çapında 136 ikili anlaşma ve ERASMUS+ programı kapsamında 32 Avrupa ülkesinde 368 kurumla 700'den fazla anlaşma imzalamıştır. Hem gelen hem de giden değişim öğrencileri şu mevcut öğrenci değişim anlaşmalarından faydalanırlar: ERASMUS +, ERASMUS MUNDUS (Aurora, AESOP, LEADER), CAMPUS EUROPAE, ISEP’in yanı sıra ikili anlaşmalar ve ülkeler arasında imzalanan anlaşmalardan faydalanılabilir. Üniversitenin Avrupa ve üçüncü ülkelerin yüksek öğrenim kurumları ile kurduğu ortaklıklar, tüm akademik seviyelerde (lisans, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası ve personel) burs ve değişim burslarını içerir. Letonya Üniversitesi bugün itibariyle 9 ERASMUS MUNDUS projesinde ortak statüsündedir.

Bölümler Eğitim Dili Süre Fiyat
Tıp İngilizce 6 Yıl 7000 €
Diş Hekimliği İngilizce 5 Yıl 12500 €
Optometri İngilizce 3 Yıl 2000 €
Endüstri Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 2000 €
Kimya İngilizce 3 Yıl 4553 €
İşletme İngilizce 4 Yıl 2500 €
Uluslararası Ekonomi ve Ticaret Diplomasisi İngilizce 4 Yıl 2800 €
İngiliz Dilbilimi İngilizce 4 Yıl 2845 €
Fransız Dilbilimi Fransızca 4 Yıl 2845 €
Alman Dilbilimi Almanca 3 Yıl 2845 €
Kültürel ve Sosyal Antropoloji İngilizce 3 Yıl 2845 €
Mobil iletişim Letonya’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise bazı şirketler aracılığıyla transfer gerçekleştirilebilir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Letonya’da şehir içi ulaşım troleybüs, tramvay ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Ayrıca taksi ile de ulaşım sağlanabilir ve genelde yerliler de taksiyi kullanır, uygun fiyatlı bir ulaşım aracıdır.
Uçak yoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Letonya’da okul başvuruları iki sömestr için Ocak ve Eylül ayları itibarı ile başlamaktadır.
Letonya’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programı bölümden bölüme değişmekle beraber 1 ile 2.5 yıl arasında sürmektedir.
Letonya’da Lisans tamamlama imkanı hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Letonya’da eğitim dili olarak İngilizce ve Letonca olarak iki tercihiniz vardır. Eğer Letonca tercih ederseniz 1 yıl Letonca hazırlık eğitimden sonra Letonca okuyabilir, İngilizce tercih ederseniz de İngilizce okuyabilirsiniz.
Letonya’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 380€ ile 740€ arasında değişim göstermektedir.
Letonya’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Letonya’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için lise diplomanız yeterlidir.
Letonya’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Letonya’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir.
Letonya’daki anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili