Lodz Tıp ÜniversitesiLodz Tıp Üniversitesi, 1 Ekim 2002’de Lodz Tıp Akademisi ve Lodz Askeri Tıp Akademisi olmak üzere iki tıp fakültesinin birleşiminden doğmuştur. Lodz Tıp Akademisi’nin kuruluşu 24 Ekim 1949 tarihine uzanmakta olup Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık fakültelerinin Lodz Üniversitesi’nden ayrılmasıyla kurulmuştur.

 

Misyonu

Tıp alanında Polonya’nın en büyük devlet üniversitesi olan Lodz Tıp Üniversitesi’nin misyonu şöyledir:

  • Tıp, diş hekimliği, eczacılık ve diğer tıbbi disiplinlerde öğrenci yetiştirmek,
  • Araştırma kadroları yetiştirip araştırmalar gerçekleştirmek,
  • Üst düzey niteliklere sahip sağlık sistemi personeline mezuniyet sonrası eğitim vermek,
  • Sosyal sağlık sisteminde öngörülen sağlık programlarına katılım sağlamak

Eğitim Faaliyetleri

Lodz Üniversitesi’nde tıbbi kadrolara sunulan güncel ve profesyonel eğitim sürekli geliştirilmektedir. Eğitim süreci, çeşitli topluluklar ve ulusal sağlık sistemlerine bağlı birimlerde çalışabilecek uzmanlar yetiştirmeye odaklanmıştır. Eğitim olanakları, Avrupa Birliği kapsamında Polonya hükümeti tarafından onaylanan kararların gereklerine uygun olarak güncellenmektedir. Polonya’nın 1 Mayıs 2004’te AB üyesi olmasından itibaren, LTÜ’den alınan akademik dereceler AB üyesi 25 ülkede otomatikman tanınmaktadır.

 

Üniversitede yaklaşık 1.600 akademisyen ve eğitim personeli görev yapmaktadır. Bunların 300’ü bağımsız araştırmacı, 170’i profesör, 190’ı doçent ve yardımcı doçent, 900’ü ise doktora seviyesinde akademisyendir. Eğitim programları hem Polonyalı hem de yabancı öğrencilerden büyük ilgi görmektedir. Mevcut durumda ABD, Kanada, Tayvan, İsveç, Norveç, Büyük Britanya, İspanya, Kenya, Nijerya ve Zambiya başta olmak üzere çok çeşitli ülkelerden 300 civarı yabancı öğrenci LTÜ’de eğitim görmektedir. Lodz Tıp Üniversitesi’nde 4, 5 ve 6 yıllık MD programları bulunmaktadır. Tıp Fakültesi öğrencileri, Polonya Bilim Akademisi tarafından verilen Tıp Ödülü veya “Primus Inter Pares” adlı En İyi Öğrenci Ödülü gibi en prestijli ödüllere layık görülmüşlerdir.

 

Lodz Tıp Üniversitesi, Polonya’nın önde gelen tıbbi araştırma merkezlerinden biridir. Her yıl, yüzlerce araştırma hibesi dağıtılmakta, pek çok araştırma sözleşmesi yapılmaktadır. Mevcut durumda 300’den fazla bağımsız araştırma projesi yürütülmekte olup bunların 100 tanesi yeni projelerdir. LTÜ pek çok prestijli akademik ve araştırma merkezleri ile kapsamlı uluslararası bilimsel işbirliği içerisinde faaliyet göstermektedir. Bunlardan bazıları:

  • MD Anderson Kanser Merkezi (MDACC), ABD
  • Biyomedikal Mühendislik Enstitüsü (CNR), İtalya
  • Cenevre Üniversitesi, İsviçre
  • Amsterdam Üniversitesi Akademik Tıp Merkezi, Hollanda
  • King’s College London, Birleşik Krallık
  • Birmingham Alabama Üniversitesi (UAB)

Öğrencilerin Akademik Faaliyetleri

LTÜ öğrencileri, uluslararası akademik değişim programlarında yer almaktadır. Aynı zamanda, diğer Avrupa üniversitelerinden gelen öğrenciler de Erasmus gibi değişim programları çerçevesinde LTÜ’de eğitim görmektedir. Öğrenci Bilim Topluluğu, öğrenciler arasında araştırma çalışmalarını yaygınlaştırmak, bilimsel konferanslar düzenlemek ve 50’den fazla çalışma grubunun koordinasyonunu sağlamak gibi faaliyetler yürütmektedir.

Evet, Polonya’da Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.
Oturum izni alındıktan sonra, Polonya’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Fiyatlar 120-160 € arasında değişmektedir.
Üniversitelerin kayıtları Nisan ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam etmektedir, ancak bazı üniversitelerde bu tarihler farklılık gösterebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Polonya’da ön lisans programları uygulanmadığı için lisans tamamlama imkanı bulunmamaktadır.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ okuduğu şehre göre ortalama 350-550 €’dur.
Oturum izni için Türkiye’de Polonya Büyükelçiliği’nden uzun süreli öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Polonya’ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar Yabancılar Şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar. Bu kartla Polonya'da yarı zamanlı çalışma hakkı da elde edersiniz.
Yurt konaklama ücretleri aylık 85-300 €, Oda kiralama 150-200 € olup ev kiralama seçenekleri ise 300 €’dan başlamaktadır.
Polonya Üniversitelerinin tümü mavi diploma veren ve YÖK tarafından tanınan okullardır. Polonya’daki partner üniversitelerimizden mezun olduğunuzda, gerekli koşulları taşımak şartıyla denklik konusunda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Denklik prosedürü hakkında YÖK’ten bilgi almanızı tavsiye ederiz.
Polonya'da hiç bir üniversitede uzaktan eğitim programı yoktur.
Eğitim dili İngilizce ve Lehçe'dir.
Polonya’da üniversiteye başvuru yapabilmek için Türkiye’de uygulanan herhangi bir sınavdan yeterlilik alma zorunluluğu yoktur.

Hazırlık Eğitim Alacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Hazırlık Eğitimi Almadan Üniversiteye Başlayacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         İngilizce Motivasyon Mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS 5.5 - 6

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Üniversiteden alınmış ili referans mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS – 6-7

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili