Macaristan Üniversiteleri

Listele
Macaristan Üniversiteleri

Macaristan, yükseköğretim açısından Avrupa’da Fransa, Almanya veya İngiltere kadar tercih edilen bir ülke olmasa da köklü üniversiteleriyle eğitim kalitesi açısından çok iyi olanaklar sunan bir ülkedir. Macaristan üniversitelerinde öğrenim gören yabancı öğrenci sayısı giderek artmakta, bu politika devlet tarafından da desteklenmektedir. Macaristan üniversitelerinin İngilizce müfredatlı eğitim ve değişim programlarında gözlenen artışla bu sayının daha da artması beklenmektedir. 
 
Avrupa’daki yükseköğretim sistemlerini birbiriyle daha uyumlu hale getirmeyi hedefleyen Bologna Süreci uyarınca, Macaristan’daki üniversiteler lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde programlar sunmaktadır. Lisans programları 3-4 yıl, yüksek lisans programları 1-2 yıl, doktora programları ise 3 yıl sürmektedir. Bazı alanlarda (örn. eczacılık, tıp) lisans ve yüksek lisans seviyelerine bir araya getiren programlarda eğitim alınabilir, bu programlar genellikle 5-6 yıl sürmektedir.
 
Macaristan’da faaliyet gösteren 5 üniversite QS Dünya Üniversite Sıralamasında (2018) yer almış, QS EECA Üniversite Sıralamasına (2018) ise 8 üniversite girmiştir. Macaristan’da en yüksek sıralamada bulunan beş üniversite şunlardır: Szeged Üniversitesi, Eötvös Loránd Üniversitesi, Debrecen Üniversitesi, Budapeşte Corvinus Üniversitesi ve Budapeşte Teknoloji Üniversitesi.
 

whatsapp
tel_icon_yazili