Makedonya Üniversiteleri

Listele
Makedonya Üniversiteleri

Balkanların sıcak ve güzel ülkesi Makedonya, hem yaşam şartlarının uygunluğu hem de Türk kültürüne yakınlığıyla yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir ülke olma yolunda ilerlemektedir. Makedonya üniversitelerinde doğrudan Türkçe eğitim almanın mümkün olması büyük bir avantajdır. Makedonya’da Makedonca, İngilizce ve Türkçe eğitim almak mümkündür. Uluslararası Vizyon Üniversitesi ise doğrudan Türkçe eğitim vermektedir.
 
Makedonya’nın en büyük iki üniversitesi, Üsküp’te bulunan Kril-i Metodi Üniversitesi ile Bitola’da (Manastır) bulunan St. Klement Ohrid Üniversitesi’dir. Bir de 1967’de kurulan Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi bulunmakta olup ülkedeki en yüksek akademik kurumdur. Bu akademide Genetik Mühendisliği, Biyoteknoloji Araştırma Merkezi, Enerji ve Bilgisayar Çalışmaları Araştırma Merkezi gibi önemli disiplinlerde çalışmalar yürütülmektedir. Ayrıca sosyal bilimler, doğa bilimleri, tıp, teknik mühendislik ve tarım gibi alanlara yoğunlaşan toplamda 14 bağımsız bilim ve araştırma kurumu faaliyet göstermektedir. Bu kurumlarda 207 uzman ve araştırmacı görev yapmaktadır.
 
Tamamlanan çalışmaların resmen tanınmasından Eğitim ve Fizik-Kültür Bakanlığı sorumludur. 
 
Yabancı öğrencilerin Makedonya üniversitelerinde eğitim almak için herhangi bir sınava girmeleri talep edilmez. Ancak fizik-kültür ve sanat okullarında bu süreç farklıdır. Yabancı öğrenciler için herhangi bir kota uygulanmamaktadır. Makedonya üniversiteleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.
 
 

whatsapp
tel_icon_yazili