Marie Curie-Sklodowska ÜniversitesiAdını ünlü biliminsanı Marie Curie’den alan Marie Curie-Sklodowska Üniversitesi, Lublin şehrinin merkezinde bulunur ve Doğu Polonya’nın en büyük yükseköğretim kurumudur. Lehçe ve İngilizce dillerinde 80’den fazla eğitim programı sunulmaktadır. MCSÜ’de 1600’den fazla uluslararası öğrenci eğitim görmekte olup dünya genelinde 181’den fazla üniversite ve eğitim kurumuyla uluslararası anlaşmalar imzalamıştır. Bu kapsamda, ulusal ve uluslararası ölçekte pek çok staj seçeneği sunulmaktadır.

Marie Curie-Sklodowska Üniversitesi’nin eğitim programları, iş piyasasının taleplerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu doğrultuda hazırlanan müfredatı ve atmosferiyle, 2016’da işverenler tarafından Lublin Voyvodalığının en iyi yükseköğretim kurumu seçilmiştir. Öğrencilere profesyonel eğitim danışmanlığı ve kariyer rehberlik hizmetleri sunulmaktadır.

Üniversite’de 21.000’den fazla öğrenci eğitim görmekte olup bugüne kadar 226.000’den fazla mezun vermiştir. Alan eğitiminin yanı sıra yabancı dil, sanat ve spor becerilerini geliştirmek için de sayısız fırsat bulunmaktadır. MCSÜ’de kampüs içinde yer alan 9 yurtta 2.600 konaklama seçeneği bulunmaktadır. Üniversite kütüphanesinde yaklaşık 1 milyon kitap, 400.000 dergi ve 300 özel koleksiyon ürünü bulunmaktadır.

Evet, Polonya’da Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.
Oturum izni alındıktan sonra, Polonya’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Fiyatlar 120-160 € arasında değişmektedir.
Üniversitelerin kayıtları Nisan ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam etmektedir, ancak bazı üniversitelerde bu tarihler farklılık gösterebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Polonya’da ön lisans programları uygulanmadığı için lisans tamamlama imkanı bulunmamaktadır.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ okuduğu şehre göre ortalama 350-550 €’dur.
Oturum izni için Türkiye’de Polonya Büyükelçiliği’nden uzun süreli öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Polonya’ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar Yabancılar Şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar. Bu kartla Polonya'da yarı zamanlı çalışma hakkı da elde edersiniz.
Yurt konaklama ücretleri aylık 85-300 €, Oda kiralama 150-200 € olup ev kiralama seçenekleri ise 300 €’dan başlamaktadır.
Polonya Üniversitelerinin tümü mavi diploma veren ve YÖK tarafından tanınan okullardır. Polonya’daki partner üniversitelerimizden mezun olduğunuzda, gerekli koşulları taşımak şartıyla denklik konusunda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Denklik prosedürü hakkında YÖK’ten bilgi almanızı tavsiye ederiz.
Polonya'da hiç bir üniversitede uzaktan eğitim programı yoktur.
Eğitim dili İngilizce ve Lehçe'dir.
Polonya’da üniversiteye başvuru yapabilmek için Türkiye’de uygulanan herhangi bir sınavdan yeterlilik alma zorunluluğu yoktur.

Hazırlık Eğitim Alacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Hazırlık Eğitimi Almadan Üniversiteye Başlayacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         İngilizce Motivasyon Mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS 5.5 - 6

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Üniversiteden alınmış ili referans mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS – 6-7

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili