Odessa Ulusal Denizcilik ÜniversitesiOdessa, Ukrayna’nın denize açılan kapısı olarak bilinir ve Ukrayna’nın denizcilik sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. 80 yıl önce Odessa’da kurulan “Vodniy Enstitüsü” adlı Su Taşımacılığı Enstitüsü, bunun kanıtlarından biridir. Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi, tüm eğitim düzeylerinde (Lisans, Uzmanlık, Yüksek Lisans) mezun veren çok yönlü bir eğitim kurumudur. ONMU mezunları, deniz ve nehir gemiciliği sektörlerinin her alanında görev alabilirler.

ONMU, 12 Haziran 1930’da Odessa Su Taşımacılığı Mühendisleri Enstitüsü adıyla kurulan köklü bir kurumdur. Üniversite faaliyetlerinin eğitim ve bilimin gelişimi açısından ulusal ve uluslararası ölçekte taşıdığı önemin bir nişanesi olarak, 26 Şubat 2002’de Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile “Ulusal” statüsünü kazanmıştır.

ONMU, Ukrayna Bilim ve Eğitim Bakanlığının gözetiminde olum en yüksek (4. Kademe) seviyede akreditedir. 2003’te ISO 9001:2000 adlı uluslararası kalite yönetim sistemleri sertifikasını başarıyla kazanmıştır.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinin üyesi olduğu organizasyonlar arasında Avrupa Üniversiteler Birliği (EAU), Güney Doğu Avrupa Taşımacılık Araştırmaları Birliği (SETREF), Uluslararası Denizcilik Üniversiteleri Birliği (IAMU) ve Magna Charta Universitatum yer almaktadır. Ayrıca Orta Avrupa Girişimi (CEI) Üniversiteler Ağının Ukrayna Koordinatörüdür.

ONMU, 1950’den beri yabancı ülkelerin denizcilik sektörleri için personel yetiştirmiştir. Bu süreçte Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika’dan 90’ın üzerinde ülkeden gelen öğrenciler Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinden başarıyla mezun olmuştur. Üniversitede 7 fakülte bulunmakta, toplamda 12 uzmanlık alanında uzman yetiştirilmekte ve yeniden eğitim verilmektedir. Öğretim dili Rusça olup lisans eğitimlerinde bir yıl hazırlık sınıfı okunmaktadır. ONMU, 55 profesör ve 421 öğretim üyesiyle Ukrayna’nın en önemli ve prestijli denizcilik üniversitesidir.

T-Mobile ve VIP operatörlerinin ülkemiz GSM operatörleriyle anlaşmaları bulunmaktadır. Bunun dışında internet üzerinden ücretsiz iletişim kurulmasını öneririz. Para gönderimlerinde Yapı Kredi Bankası kullanılabilir. Ukrayna için bu konuda en güncel bilgileri eğitim danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Ukrayna‘da oturum izni alındıktan sonra öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu sigorta bedeli yıllık 80-100 $’dır.
Ukrayna da ulaşım oldukça ucuzdur, metro, otobüs, tramvay gibi toplu taşım araçlarının kullanımı çok yaygın olup ücretleri 50 kuruş civarındadır. Taksiler görece daha pahalıdır ve Uber gibi uygulamalar aracılığıyla kullanılmaktadır. Türkiye ile kıyaslandığında yarı yarıya daha ekonomiktir.
Uçuş firmalarının tarifeli seferleri bulunmaktadır.
Okulların kayıt dönemleri Mayıs ayından Ekim ayına kadar devam edebilmektedir. Ukrayna’da hazırlık eğitimi alacak öğrenciler bazı okullarda Ocak ayı sonuna kadar kayıt yaptırabilir. Detaylı bilgi için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.
Ukrayna’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programının süresi, bölüme göre değişmekle beraber genelde 1,5 yıl sürmektedir.
Ukrayna’da lisans tamamlama imkânı bulunmaktadır.
Ukrayna’da eğitim dili lisans seviyesinde büyük çoğunlukla Ukraynaca veya Rusça olmakla beraber bazı özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerinde bazı bölümlerde İngilizce de eğitim verilebilmektedir. Yüksek lisans seviyesinde ise İngilizce olan bölümler vardır, bu bölümler arasından seçim yapılabilir.
Ukrayna’da bir öğrencinin konaklama, ulaşım ve yemek giderleri için aylık 300-350 $ cep harçlığına ihtiyacı vardır.
Ukrayna’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir. Oturum izni için Türkiye’de Ukrayna Büyükelçiliğinden uzun süreli öğrenci vizesi almalısınız. Ukrayna'ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar yabancılar şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar.
Ukrayna’da eğitim alabilmek için yalnızca lise diploması yeterlidir.
Ukrayna’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Ukrayna’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişebilir.
Ukrayna’daki anlaşmalı olduğumuz tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.
Türkiye’ye yatay geçiş yapılabilmesi için öğrencinin yurtdışına gideceği sene üniversite sınavına girmiş olması ve geçiş yapılacak üniversitenin ülkemizdeki taban puanından düşük puan almamış olması gerekmektedir, bu şartı sağlayan öğrenciler belirli bir not ortalamasını tutturarak yatay geçiş yapabilirler.
Ukrayna‘da örgün eğitim yapılmaktadır. Bununla birlikte bazı okullarda devam zorunluluğu olmayan bölümler bulunmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili