Odessa Ulusal Politeknik ÜniversitesiOdesa Ulusal Politeknik Üniversitesi (OUPÜ), Ukrayna’nın güneyindeki en eski yüksek teknik eğitim kurumudur. Odesa Politeknik mezunları uzun yıllardır hem Ukrayna’nın hem de dünya bilim ve teknolojisinin gelişimine katkıda bulunmakta olup yaklaşık 91 ülkeden öğrenci bu kurumda eğitim görmektedir.

1918 yılında kurulan Odesa Politeknik, köklü ve gelenekleri olan bir eğitim kurumudur. Yıllar içinde Ukrayna’nın önde gelen üniversitelerinden, en önemli eğitim ve araştırma merkezlerinden biri haline gelerek bilim ve eğitimin gelişiminde büyük rol oynamıştır. Bünyesinde dünyaca tanınan pek çok bilim insanı ve araştırmacı görev yapmaktadır.

Üniversite, Ukrayna ve diğer ülkelerden pek çok girişim, şirket, organizasyon, akademik ve bilimsel araştırma kurumları ile aktif ve kreatif işbirliğini sürdürmekte ve yeni işbirliği anlaşmalarına imza atmaktadır. 

Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi, eğitim, araştırma ve teknoloji faaliyetleri nedeniyle bugüne kadar şu ödülleri almıştır: Ukrayna Yüksek Konseyi Diploması (1968), Emeğin Kızıl Bayrağı Nişanı (1977), Ukrayna Bakanlar Kurulu Diploması (1998). Bunun yanı sıra üniversite personeli 1977’de Ukrayna Onur Kurulu’na dahil edilmiş, 2001 yılında ise üniversiteye “Ulusal” statüsü verilmiştir.

Odesa Politeknik, günümüzde Avrupa eğitim kurumlarıyla rekabet etmektedir. Üniversite bünyesinde 54 uzmanlık alanında eğitim verilmektedir. Bugüne kadar 80.000’in üzerinde mezun yetiştirmiştir. Günümüzde, dünya genelinde 91 ülkeden yaklaşık 4.000 öğrenci OUPÜ’de eğitim görmektedir. Mevcut durumda üniversite bünyesinde 11 enstitü, 2 fakülte ve 64 departman bulunmaktadır. 

T-Mobile ve VIP operatörlerinin ülkemiz GSM operatörleriyle anlaşmaları bulunmaktadır. Bunun dışında internet üzerinden ücretsiz iletişim kurulmasını öneririz. Para gönderimlerinde Yapı Kredi Bankası kullanılabilir. Ukrayna için bu konuda en güncel bilgileri eğitim danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Ukrayna‘da oturum izni alındıktan sonra öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu sigorta bedeli yıllık 80-100 $’dır.
Ukrayna da ulaşım oldukça ucuzdur, metro, otobüs, tramvay gibi toplu taşım araçlarının kullanımı çok yaygın olup ücretleri 50 kuruş civarındadır. Taksiler görece daha pahalıdır ve Uber gibi uygulamalar aracılığıyla kullanılmaktadır. Türkiye ile kıyaslandığında yarı yarıya daha ekonomiktir.
Uçuş firmalarının tarifeli seferleri bulunmaktadır.
Okulların kayıt dönemleri Mayıs ayından Ekim ayına kadar devam edebilmektedir. Ukrayna’da hazırlık eğitimi alacak öğrenciler bazı okullarda Ocak ayı sonuna kadar kayıt yaptırabilir. Detaylı bilgi için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.
Ukrayna’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programının süresi, bölüme göre değişmekle beraber genelde 1,5 yıl sürmektedir.
Ukrayna’da lisans tamamlama imkânı bulunmaktadır.
Ukrayna’da eğitim dili lisans seviyesinde büyük çoğunlukla Ukraynaca veya Rusça olmakla beraber bazı özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerinde bazı bölümlerde İngilizce de eğitim verilebilmektedir. Yüksek lisans seviyesinde ise İngilizce olan bölümler vardır, bu bölümler arasından seçim yapılabilir.
Ukrayna’da bir öğrencinin konaklama, ulaşım ve yemek giderleri için aylık 300-350 $ cep harçlığına ihtiyacı vardır.
Ukrayna’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir. Oturum izni için Türkiye’de Ukrayna Büyükelçiliğinden uzun süreli öğrenci vizesi almalısınız. Ukrayna'ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar yabancılar şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar.
Ukrayna’da eğitim alabilmek için yalnızca lise diploması yeterlidir.
Ukrayna’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Ukrayna’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişebilir.
Ukrayna’daki anlaşmalı olduğumuz tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.
Türkiye’ye yatay geçiş yapılabilmesi için öğrencinin yurtdışına gideceği sene üniversite sınavına girmiş olması ve geçiş yapılacak üniversitenin ülkemizdeki taban puanından düşük puan almamış olması gerekmektedir, bu şartı sağlayan öğrenciler belirli bir not ortalamasını tutturarak yatay geçiş yapabilirler.
Ukrayna‘da örgün eğitim yapılmaktadır. Bununla birlikte bazı okullarda devam zorunluluğu olmayan bölümler bulunmaktadır.
 
Ukrayna Kayıt İçin Gerekli Belgeler
 

 1- Lise Diploması (apostilli )

2-Lise Transkribi (apostilli )

3-Uluslararası Doğum Belgesi ( apostilli )

4-Sağlık raporu (apostilli )

5-HIV ve HEPATIT test raporu (apostilli )

6-Pasaport 7- 12 adet 5x5 ebadında arka fonu beyaz resim

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili