Odessa Uluslararası Humanitarian20 Ağustos 2002 tarihinde Sergey  Vasileviç   Kivalav tarafından kurulan Odessa Uluslararası Dil Üniversitesi, günümüz itibari ile Bologna antlaşması dahilinde olup, 4. akreditasyon seviyesindedir. Odessa Uluslararası Dil Üniversitesi, eğitim kadrosu 35 doktor ve 104 doktor adayı doçentten oluşmaktadır. 2003 yılında 100 öğrenci ile eğitime başlayan Odessa Uluslararası Dil Üniversitesinde günümüz itibariyle dünyanın birçok ülkesinden 3700 öğrenci eğitim görmektedir.

Odessa Uluslararası Dil Üniversitesinde 4  Fakülte, 2 Enstitü ve 17 Bölüm bulunmaktadır. Yabancı Vatandaşlar için Hazırlık Fakültesi bulunmaktadır.Uluslararası bilimsel işbirliğini geliştirmek amacıyla uluslararası eğitim programları kurulmuş olup öğretim ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversitede 2 Kültür Salonu, Sinema, Konferans Salonu, Spor Merkezi ve Modern Kütüphane öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Odessa Uluslararası Dil Üniversitesinin yurtları diğer okullara göre daha düzenlidir. 24 katlı bir otelin 8 katı öğrenci yurdu olarak ayrılmıştır. Yurtta öğrenciler içingerekli olan alt yapı sağlanmıştır.Eğitim dili Rusça ve İngilizcedir.

Bölümler Eğitim Dili Süre Fiyat
Dil Bilim & Tercümanlık Rusça 4 Yıl 2500 $
Ekonomi Ukraynaca 4 Yıl 2500 $
Hukuk Rusça 4 Yıl 2200 $
Eczacılık İngilzce 4 Yıl 3300 $
Bilgisayar Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 2200 $
Eczacılık Rusça 4 Yıl 3000 $
Diş Hekimliği Rusça 5 Yıl 3850 $
Ekonomi ve Yönetim Rusça 4 Yıl 2500 $
Diş Hekimliği İngilizce 5 Yıl 2850 $
Bilgisayar Mühendisliği Rusça 4 Yıl 2200 $
Beden Eğitimi Rusça 4 Yıl 2500 $
Hukuk İngilizce 4 Yıl 2550 $
Tıp Rusça 6 Yıl 3850 $
T-Mobile ve VIP operatörlerinin ülkemiz GSM operatörleriyle anlaşmaları bulunmaktadır. Bunun dışında internet üzerinden ücretsiz iletişim kurulmasını öneririz. Para gönderimlerinde Yapı Kredi Bankası kullanılabilir. Ukrayna için bu konuda en güncel bilgileri eğitim danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Ukrayna‘da oturum izni alındıktan sonra öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu sigorta bedeli yıllık 80-100 $’dır.
Ukrayna da ulaşım oldukça ucuzdur, metro, otobüs, tramvay gibi toplu taşım araçlarının kullanımı çok yaygın olup ücretleri 50 kuruş civarındadır. Taksiler görece daha pahalıdır ve Uber gibi uygulamalar aracılığıyla kullanılmaktadır. Türkiye ile kıyaslandığında yarı yarıya daha ekonomiktir.
Uçuş firmalarının tarifeli seferleri bulunmaktadır.
Okulların kayıt dönemleri Mayıs ayından Ekim ayına kadar devam edebilmektedir. Ukrayna’da hazırlık eğitimi alacak öğrenciler bazı okullarda Ocak ayı sonuna kadar kayıt yaptırabilir. Detaylı bilgi için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.
Ukrayna’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programının süresi, bölüme göre değişmekle beraber genelde 1,5 yıl sürmektedir.
Ukrayna’da lisans tamamlama imkânı bulunmaktadır.
Ukrayna’da eğitim dili lisans seviyesinde büyük çoğunlukla Ukraynaca veya Rusça olmakla beraber bazı özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerinde bazı bölümlerde İngilizce de eğitim verilebilmektedir. Yüksek lisans seviyesinde ise İngilizce olan bölümler vardır, bu bölümler arasından seçim yapılabilir.
Ukrayna’da bir öğrencinin konaklama, ulaşım ve yemek giderleri için aylık 300-350 $ cep harçlığına ihtiyacı vardır.
Ukrayna’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir. Oturum izni için Türkiye’de Ukrayna Büyükelçiliğinden uzun süreli öğrenci vizesi almalısınız. Ukrayna'ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar yabancılar şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar.
Ukrayna’da eğitim alabilmek için yalnızca lise diploması yeterlidir.
Ukrayna’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Ukrayna’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişebilir.
Ukrayna’daki anlaşmalı olduğumuz tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.
Türkiye’ye yatay geçiş yapılabilmesi için öğrencinin yurtdışına gideceği sene üniversite sınavına girmiş olması ve geçiş yapılacak üniversitenin ülkemizdeki taban puanından düşük puan almamış olması gerekmektedir, bu şartı sağlayan öğrenciler belirli bir not ortalamasını tutturarak yatay geçiş yapabilirler.
Ukrayna‘da örgün eğitim yapılmaktadır. Bununla birlikte bazı okullarda devam zorunluluğu olmayan bölümler bulunmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili