Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan

Azerbaycan Denizcilik Akademisi

Genel Bilgiler

Azerbaycan Denizcilik Akademisi - Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası

1881 yılında kurulan Azerbaycan Denizcilik Sınıfları, donanımlı deniz personeli yetiştirmek için eğitim vermekteydi. 1896’da mekanik dersinin Azerbaycan denizcilik okullarına eklenmesiyle birlikte birçok Azeri denizci bu okulda eğitim almaya başlamıştır. Azerbaycan’daki denizcilik akademilerinin temeli olarak görülen Bakü Uzak Seferler Okulu ise 1902’de eğitimine başlayarak, başarılı denizciler yetiştirmeye devam etmiştir.

Uluslararası İş Birlikleri

Haydar Aliyev’in talimatıyla 1996’da kurulan Bakü Devlet Deniz Akademisi kapsamlı uluslararası iş birliklerine imza atarak, Uluslararası Denizcilik Örgütü ve UNC üyelikleri sayesinde Azerbaycan Denizcilik Akademisi ismini dünyanın öncü deniz akademileri arasına yazdırmayı başarmıştır. Azerbaycan Denizcilik Akademisi, uluslararası çalışmalarıyla ve sunduğu dünya standartlarındaki eğitimle alanında uzmanlaşmış denizciler yetiştirmektedir. 170'den fazla ülke tarafından tanınan Azerbaycan Denizcilik Akademisi, Uluslararası Denizcilik Yüksek Eğitim Kurumları Birliği'nin, St. Petersburg'daki Amiral SOMakarov Devlet Denizcilik ve Çay Filosu Üniversitesi'ndeki BDT Denizcilik Üniversitesi'nin ve Eğitim-Metodik Konseyi'nin bir üyesidir. 

Gemi Mühendisliği ve Taşımacılık Fakültesi

Azerbaycan’ın en önemli denizcilik akademisi haline gelen fakültenin 12 bölümünde 700 öğrenci eğitim almakta, 9 profesör doktor, 20 doçent, 21 asistan ve 86 öğretim üyesi görev yapmaktadır. Bunun yanı sıra  bünyesinde bulunan 4 araştırma laboratuvarı sayesinde de, öğrencilere geniş kapsamlı bilimsel araştırma yapma olanağı sunulmaktadır. Azerbaycan Devlet Denizcilik Akademisi, denizcilik eğitiminin tüm seviyelerinde (lisans, yüksek lisans, doktora) modern standartları karşılayan üst düzey bir öğretim sürecine sahiptir. Şu anda ADDA'nın 2 fakültesi ve 7  bölümü bulunmaktadır. 

Kalite Yönetim Sistemi

Azerbaycan Devlet Denizcilik Akademisi'nin kalite alanındaki politikası; öğretim, eğitim merkezleri, deniz taşımacılığı uzmanlarının eğitimi ve kalite gerekliliklerini düzenleyen uluslararası ve ulusal standartların, normların ve kuralların koşulsuz uygulanmasına dayanmaktadır ve tüm çalışma organizasyon seviyelerini kapsamaktadır. Akademi, Ekim 2002'den bu yana denizcilerin eğitimi alanında kalite yönetim sistemi konusunda uluslararası ISO 9001:2000 standardı ile çalışmaktadır ve 2010 yılından bu yana ISO 9001:2008 kalite yönetim sistemini uygulamaktadır. 

Azerbaycan'da denizcilik eğitiminin tarihi 19. yüzyılın sonlarında başlamış olmasına rağmen, bağımsızlık döneminde Azerbaycan Devlet Denizcilik Akademisi'nin kurulması, denizcilik eğitiminin gelişmesinde yeni bir aşamanın başlangıcı olmuştur.

 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA