Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Akademisi

Genel Bilgiler

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Akademisi - Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti

1991'de Azerbaycan Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi adını alan okulun temelleri, 1923'de kurulan Bakü Tiyatro Okulu ile atılmıştır. Tiyatro ve Sahne Sanatları, Prodüktörlük ve Aktörlük eğitimlerinin çok talep görmesi ile zamanla önce yüksekokul, enstitü ve üniversite haline dönüşen Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Azerbaycan’ın en köklü ve prestijli okullarından bir tanesidir. 7 lisans, 1 hazırlık ve 1 yüksek lisans fakültelerinin bulunduğu üniversitenin toplam bölüm sayısı 34’tür.

Sanat, sosyal, teknoloji, kültür, teknik anlamında tüm öğrencilerine geniş imkanlar sunmak için çalışmalarını sürdüren üniversitede; kablosuz internet alanları, kütüphane ve etüt merkezleri, bilgisayar merkezleri ve laboratuvarlar, açık ve kapalı yüzme havuzları, bireysel çalışma alanları, çeşitli açık ve kapalı spor kompleksleri, televizyon ve radyo kanalı, matbaa ve baskı merkezi, sinema salonları, sinema ve televizyon setleri gibi imkanlar mevcuttur. Yabancı dil laboratuarları, lojman, sağlık merkezi, kantin, banka, öğrenci kulüpleri, market ve otel gibi imkanların da bulunduğu üniversite, eğitim kalitesiyle olduğu kadar sosyokültürel açıdan da Avrupa standartlarındadır. 

Bölümler ve Fakülteler

7 ayrı fakültede eğitim veren Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Akademisi'nde prestijli bölümler bulunmaktadır. Kültür ve Eğitim Fakültesi'nde İşletme, Turizm ve Otelcilik, Kültüroloji ve Uluslararası İlişkiler dallarında uzmanlık eğitimi vermektedir. Aktör Sanatı Fakültesi 6 bölümde eğitim vermektedir. Sahne Danışmanlığı, Aktör ve Yönetmenlik Sanatı, Vokal, Müzikal Sanat, Koreografi ve Plastik Sanatlar, Pop Sanatı bu fakültenin bölümleri arasında yer alır. Yönetmen Sanatı Fakültesi 4 ayrı branşta eğitim imkanı sunar. Tiyatro Yönetmenliği, Kitlesel Etkinlikler ve Seyir Yönetmenliği, TV Yapımcılığı, Yönetmenlik fakültenin bölümleri arasındadır.

Sanatçılık Fakültesi oldukça geniş kapsamlı olup burada da eğitim 6 branşta verilmektedir. Bu fakültede Tiyatroculuk, Sinema ve Televizyon Dramaları, Azerbaycan Dili ve Edebiyatı, Yabancı Diller, Sosyal Siyasal Bilimler, Amatör ve Halk Sanatları bölümlerinde eğitim alabilirsiniz. Yabancı Diller Fakültesi yabancı öğrencilerin dil kursları aracılığı ile eğitim aldığı fakültedir. Müzik Sanatı Fakültesi; Müzik Çalışmaları, Müzik Disiplinleri ve Şef Çalışmaları, Enstrümantal Performans, Popüler Müzik ve Çeşitli Performanslar, Muğam (Makam) Sanatı, Aşık Sanatı bölümlerinde eğitim verir. 

Son olarak Güzel Sanatlar Fakültesi, 3 dalda eğitim imkanı sunar. Resim ve Moda Çizimi, Sanat Eleştirmenliği, Uygulamalı Dekorasyon Sanatı bu fakültenin bölümleri arasında yer almaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA