Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan

Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi

Genel Bilgiler

Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi - Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti

1920 yılında Bakü şehrinde eğitim vermeye başlayan Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi, bilimsel araştırmayı destekleyen tavrı ve yüksek kalitedeki eğitimiyle günümüzde Azerbaycan'da petrol mühendisliği seçimlerinde dünyanın birçok ülkesindeki öğrencinin ilk tercihi olmayı başarmıştır. Üniversite 1920 yılında Bakü Politeknik Enstitüsü olarak kurulmuş, bu eğitim merkezi daha sonra Azerbaycan Politeknik Enstitüsü (1923-1930), Azerbaycan Petrol Enstitüsü (1930-1934), Azerbaycan İndustrial (Sanayi) Enstitüsü (1934-1959), Azerbaycan Petrol ve Kimya Enstitüsü (1959-1991), Azerbaycan Sanayi Üniversitesi (1991-1992) ve Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi (1992 yılından) adları altında  petrol-gaz ve diğer sanayi alanları için yüksek nitelikli mühendisler yetiştirmiştir. Mühendislik eğitiminin yanı sıra bilimsel pedagojik bölümleri de bulunmaktadır. Toplam 6 fakültede pek çok bölümde eğitim verilmektedir.

Uluslararası Üyelikler ve İşbirlikleri

Azerbaijan State Petrol Academy ismiyle UNESCO onayı almayı başaran ve INCORVUZ statüsü kazanan üniversite, bunun dışında Avrupa Üniversiteler Birliğinin de aktif bir üyesidir. Petrol kaynaklarının öneminin daha da arttığı günümüzde yabancı firmalar ve ülke temsilcilikleri ile yaptığı iş birlikleri sayesinde üst düzey uzmanlar yetiştiren Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi, Rusça ve Azerice eğitim vermektedir. 

Okulda öğrencilerin eğitim içinde ve dışında entelektüel olarak bakış açılarını değiştirip geliştiren sosyal çalışmalar da yapılmaktadır.
Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi öğrencileri yurt imkanlarından da yararlanabilmektedir.

Azerbaycan'da Öğrencilik Hayatı

Her yıl 50'den fazla ülkeden 10.000'den fazla uluslararası öğrenci Azerbaycan'a üniversite eğitimi için gelmektedir. Azerbaycan'da üniversiteler, öğrenci performansları, müzik etkinlikleri, festivaller ile birlikte geniş bir konferans ve forum programı sunmaktadır. Azerbaycan'da öğrencilerin ders dışı yaşamlarının çekirdeğini oluşturan öğrenci kulüpleri ve toplulukları bulunmaktadır. Ayrıca Mizah Kulübü, Dans Kulübü, Yabancı Diller Kulübü gibi öğrenci katılımını artırmaya ve öğrenci deneyimlerini zenginleştirmeye yönelik çeşitli öğrenci kulüpleri bulunmaktadır.

Azerbaycan'daki çeşitlilik, öğrenci hayatını dikkate değer ve yaşamı değiştiren bir deneyim haline getiriyor. Öğrenciler kulüplere, spor takımlarına, medya kuruluşlarına katılabilir, ödüller kazanabilir, topluluk çalışmalarına katılabilir, hayır kurumlarında gönüllü olabilir, liderlik pozisyonları alabilir ve daha birçok etkinliğe katılabilirler. 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA