Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan

Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi

Genel Bilgiler

Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi 

1921 yılında Azerbaycan’ın gelecekteki eğitimci kadrolarını yetiştirmek amacıyla kurulan Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi, başkent Bakü’de bulunan, kâr amacı gütmeyen bir yüksek öğretim kurumudur. Bugüne kadar 100.000’in üzerinde eğitimci kadrosu ADPÜ tarafından yetiştirilmiştir. Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmen akredite edilen üniversitede yaklaşık 10.000 öğrenci eğitim görmektedir. 

ADPÜ’de çeşitli çalışma alanlarında resmen tanınan diploma ve akademik dereceler sunan yüksek öğretim programları bulunmaktadır. Öğretim; Filoloji Fakültesi, Tarih Fakültesi, Matematik ve Enformatik Fakültesi, Fizik ve Teknoloji Fakültesi, Biyoloji Fakültesi, Kimya Fakültesi, Okul Öncesi Eğitim ve Psikolojik Hizmetler Fakültesi, İlköğretim Fakültesi, Müzik ve Sanat Fakültesi, Coğrafya Fakültesi ile Kalifikasyon ve Yeniden Eğitim Fakültesi gibi fakülteler altında bulunan 55 kürsüde devam etmektedir. Üniversitede yaklaşık 800 akademisyen görev yapmaktadır. Üniversitede akademik olanakların yanı sıra çeşitli sosyal imkânlar da sunulmaktadır.

Uluslararası İş Birlikleri

12-14 Mayıs 2007 tarihlerinde Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi , Türkiye Cumhuriyeti Hacettepe Üniversitesi ile birlikte "Öğretmen Yetiştirme Politikası ve Sorunları" konulu bir uluslararası konferansa ev sahipliği yapmıştır. 
2 Şubat 2009 tarihinde ASPU ile Türkiye Cumhuriyeti Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi arasında Bilimsel İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.
2 Şubat 2009 tarihinde ASPU ile Türkiye Cumhuriyeti Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi arasında Bilimsel İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.
1 Haziran 2012 tarihinde ASPU ile Rusya Bilimler Akademisi Radyo ve Elektronik Enstitüsü arasında Bilimsel ve Teknik İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır .

Ünlü Mezunlar 

Abramov Yevda - Azerbaycan devlet adamı, Milli Meclis (Azerbaycan Parlamentosu) milletvekili.
Hamid Arasly - Sovyet asıllı Azerbaycanlı bilim insanı, edebiyat eleştirmeni, Filoloji Doktoru (1954), Azerbaycan SSC İlimler Akademisi akademisyeni (1968).
Ahmed Javad - Azerbaycanlı şair, yazar, gazeteci, Azerbaycan İlahisi kelimelerinin yazarı.
Budag Budagov - Azerbaycan Sovyet bilim insanı, coğrafyacı, Azerbaycan SSC İlimler Akademisi akademisyeni (1989), ANAS Coğrafya Enstitüsü müdürü.
Ali Mammadov - Sovyet ve Azeri Arap, oryantalist, çevirmen.
Afat Gurbanov - Filolojik bilimler doktoru, profesör, ANAS'ın ilgili üyesi.
İbrahim İbrahimov - Matematikçi, Azerbaycan SSR Bilimler Akademisi akademisyeni, profesör, fizik ve matematik bilimleri doktoru.
İlyas Afandiyev - Azerbaycan Halk Yazarı (1979).
Avaz Sadig - Azerbaycanlı Sovyet yazar.    

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA