Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan

Azerbaycan Spor Akademisi

Genel Bilgiler

Azerbaycan Spor Akademisi

Azerbaycan’ın en prestijli ve kapsamlı spor okulu olan Azerbaycan Spor Akademisi, 70 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kuruluşunda lise olan okulda Azerice, Rusça, Gürcüce ve Ermenice dillerinde eğitim yapılmış, önceleri 3 yıllık iken daha sonraları 4 yıllık eğitime geçilmiştir.

1936 yılında Zaqafqaziya'da Devlet Beden Eğitimi Enstitüsü olarak faaliyet gösteren Azerbaycan Spor Akademisi ilk mezunlarını 1939 yılında vermiştir.  O dönemlerde okulda sosyal bilimler, anatomi, biyoloji, kimya, hijyen, fizik, fizyoloji, matematik, beden terbiyesi ve teknik öğretmenliği gibi bölümler açılmıştır.

1941 yılında çıkan savaşta okulun önemli öğretim görevlileri (Z. Rzayeva, E. Babayev, L. Baqriy, K Qəniyev, S. Aliyev, V. Litvinova, D. Qədirli) ve öğrencileri cephede tedavi ve beden eğitimi konularında yaralı askerlere yardımcı olmuş, bu anlamda önemli vatani görev üstlenmişlerdir. Daha sonraki  yıllarda okul, spor alanında gelişmiş ve 1950-1960 yıllarında enstitünün öğretmenleri ve öğrencileri SSCB’de birçok yarışta başarılı olmuşlardır.

İlk Kez SSCB Şampiyonluğu

1957 yılındaki voleybol müsabakalarında Azerbaycan sporcuları ilk kez SSCB’nin şampiyonu olmuşlardır. O dönemin başarılı sporcularından Profesör Oktay Ağayev okulun voleybol bölümünde rehberlik yapmaktadır. Olimpiyatlarda başarılı olmuş sporculardan, İnna Rıskal, Refiqe Sabanova, Lüdmila Subina, İlqar Mmedov, İgor Ponormaryov, Boris Koretski, Lüdmila Savkina,Valeri Belenki, Nazım Hüseynov, Meheddin Allahverdiyev, Hazar İsayev, Samir İbrahimov, Rövsen Hüseynov, Aydın Niftullayev, Telman Paşayev, Refik Hacıyev, Ali Aliyev, akademinin mezunlarındandır.

1969 yılında sporu yaymak ve sevdirmek ve gençleri bu yönde yönlendirmek amacıyla Haydar Aliyev’in rehberliğinde okulun yeni binası inşa edilmiş  ve 1972 yılında açılmıştır. Akademide üç binden fazla derslik, monografi ve bilimsel metodik malzemeler bulunmaktadır. Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nun kararı ile 1999 yılında okul Azerbaycan Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisi'ne dönüştürülmüştür.

Lisans bölümleri arasında Beden Eğitimi ve Sporda Rehabilitasyon, Fiziki Eğitim ve Askere Hazırlık Eğitimi, Spor Dalları Antrenörlüğü, Spor Yönetimi ve İletişim    bölümleri bulunmaktadır. Yüksek lisans bölümleri arasında ise Spor İşletmesi, Spor Gazeteciliği, Fiziksel Eğitim Teorisi ve Metodu, Beden Eğitimi ve Sporda Tıbbi Biyoloji bölümleri bulunmaktadır. 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA