Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan

Azerbaycan Teknik Üniversitesi

Genel Bilgiler

Azerbaycan Teknik Üniversitesi - Azərbaycan Texniki Universiteti

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Azerbaycan Teknik Üniversitesi; ülkenin önemli devlet okullarından biridir. 1950 yılında kurulan Azerbaycan Teknik Üniversitesi, Bologna kriterlerine uygun eğitim vermekte olan köklü ve prestijli bir üniversitedir. Üniversitede; 26 akademik alanda, 70 farklı uzmanlık programı için yaklaşık 6000 öğrenciye  eğitim verilmektedir.

Üniversitenin Bölümleri

Eğitim dili Azerice ve Rusçadır. Tüm fakülteler ve bölümler için ilk yıl hazırlık zorunludur. Üniversitenin bölümleri arasında Bilgi Teknolojileri ve Sistem Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Ekoloji, Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik, Endüstri Mühendisliği, İşletme, Makine Mühendisliği, Lojistik ve Taşımacılık gibi bölümler bulunmaktadır. Lisans eğitimi 4 yıldır. Üniversite, özellikle uygun harç ücretleri ile ön plana çıktığı için, yurt dışında hem uygun fiyatlı hem de kaliteli bir teknik eğitim almak isteyen öğrenciler için oldukça uygun bir okuldur.
    
Kampüs Hakkında    

Okul ücretleri eğitim kalitesinin yüksekliğine karşın çok düşüktür. Bakü yakınındaki kampüsü öğrencilerin kolay ulaşabildiği bir lokasyondadır. Azerbaycan Teknik Üniversitesi'nin 700.000'den fazla akademik yayına sahip olan bir kütüphanesi vardır, öğrenciler internet üzerinden bu içeriklere ulaşabilme olanağına sahiptirler.

Azerbaycan Teknik Üniversitesi 2009 yılında YÖK tarafından tanınmıştır. Tanınırlığının olması nedeni  ile özellikle Bilgisayar Mühendisliği alanında Türk öğrencilerden çok talep görmektedir. Mezun olan öğrenciler, Türkiye'ye döndükten sonra, YÖK denkliği avantajı sayesinde kendi ülkelerinde mesleklerini icra edebilirler.

Öğrenci Rektörü

Azerbaycan Teknik Üniversitesi (AzTÜ) öğrenci rektörü, üniversitede okuyan öğrenciler arasından seçilir. Öğrenci rektörü, AzTÜ'de okuyan öğrencilerin çıkarlarını temsil etmek üzere seçilen ve gönüllülük esasına göre çalışan bir temsilcidir. Öğrenci rektörü, üniversitenin eşit yönetim organlarından biridir, Akademik Konsey ve AzTU'nun diğer yapısal birimlerinin faaliyetlerine ve öğrencilerin çıkarlarını etkileyen konuların tartışılmasına ve karar alınmasına katılma hakkına sahiptir. 

Öğrenci rektörü, gençlik işleriyle ilgili kurumlarla ilişkilerin kurulmasında temsilci ve uzman olarak hareket eder, kendisine verilen yetkiler dahilinde diğer eğitim kurumları ile ilişkilerde üniversitenin ve öğrencilerinin çıkarlarını temsil eder. AzTÜ Bilgi ve Telekomünikasyon Teknolojileri Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan Ali Abdullazadeh, Aralık 2019 tarihinden itibaren Öğrenci Rektörü olarak görev yapmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA