Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Genel Bilgiler

Azerbaycan Tıp Üniversitesi - Azərbaycan Tibb Universiteti

1919 yılında Bakü Devlet Üniversitesi bünyesinde açılan 4 fakülteden biri olan Azerbaycan Tıp Fakültesi, 1930 yılında bağımsız bir üniversite olarak eğitim vermeye başlamıştır. 6 fakülte ile eğitim veren üniversitede 7500 öğrenci bulunmaktadır. Seçkin akademisyenlerin eğitim verdiği üniversite modern ekipmanlarla desteklenen hastane ve klinikleriyle Avrupa standartlarında imkanlara sahiptir. Kurum bir devlet üniversitesidir ve Bakü'de bulunmaktadır. Eğitim dili Azerice, Rusça  ve İngilizce‘dir.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi bünyesinde eğitim veren 118 profesör, 284 doçent, 513 asistan ve 212 eğitmen, tüm öğrencilerin üst seviyede eğitim alması için çalışmalarına büyük bir özenle devam etmektedir. Üniversite teorik eğitim alanında yüksek standartlara sahip olduğu gibi uygulama açısından da çok seçenekli bir eğitim modeline sahiptir. Öğrencilere okul bünyesinde verilen eğitim dışında, Bakü ve çevresinde yer alan hastane, klinik ve doğumevlerinde de eğitim görme imkanı sağlanmaktadır.

Üniversite Kampüsü 

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Kampüsü; 4 hastane, kapalı spor salonu, 6 öğrenci yurdu, 200 ve 500 kişilik iki konferans salonu, spor alanları, 6 adet eğitim binası, kütüphane, birçok klinik, bilimsel araştırma merkezleri, kafeteryalar, büfeler ve daha birçok farklı yapıdan oluşmaktadır. Azerbaycan Tıp Üniversitesi bünyesinde; 2 ayrı Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Askeri Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi, Koruyucu Tıp ve Biyoloji Fakültesi bulunmaktadır.

Üniversitenin Başarıları

-Üniversite, 1996 yılında Güney Kafkasya Cumhuriyetleri üniversiteleri arasında Uluslararası Eğitim Derneği'nin Londra'da yayınlanan siciline ilk giren üniversite olmuştur. 
-Üniversite, 1998 yılında Karadeniz Havzası Yükseköğretim Kurumları Birliği'ne, 2000 yılında Uluslararası Yükseköğretim Kurumları Birliği'ne ve 2002 yılında Avrupa Üniversiteler Birliği'ne tam üye seçilmiştir.
-Geçen yüzyılın 90'lı yıllarından itibaren kurumdan mezun olan genç doktorlar sadece Azerbaycan'da değil, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Türkiye, Kanada, İran İslam Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde başarılı olmuştur.

1991’de Sovyetler Birliği’nin parçalanması ile bağımsızlığını yeniden kazanan Azerbaycan, eğitim kalitesini daha da artırmak için bir çok çalışma içerisine girmiş ve bugünkü yapılanmasını oluşturmuştur. 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA