İLK
1000
Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan

Bakü Devlet Üniversitesi

Genel Bilgiler

Bakü Devlet Üniversitesi - Bakı Dövlət Universiteti

Azerbaycan‘ın en eski ve saygın üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi; 1919 yılında kurulmuştur. Üniversitenin en eski mezunları arasında Azerbaycan'ın eski cumhurbaşkanlarından olan  Ebulfez Elçibey ve Haydar Aliyev bulunmaktadır.

Bakü Üniversitesi 1930’da Sovyet yöneticiler tarafından “yeniden yapılandırma” adı altında kapatılmış ve okulun yerine de Ali Eğitim Enstitüsü kurulmuştur. 1934 yılında Azerbaycan genelinde eğitim düzeyinin azaldığını gören Sovyetler Birliği yönetimi, Azerbaycan'da okumak isteyenlerin sayısını yeniden artırmak amacıyla Bakü Devlet Üniversitesi’ni yeniden açmıştır. Eğitim vermeye 2 fakülte ile başlayan Bakü Devlet Üniversitesi, günümüzde 17 fakülteye sahip büyük bir eğitim kurumu olmuştur. 

Çift Dalda Eğitim Alma Fırsatı

Bakü Devlet Üniversitesi'nde; lisans programları, yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır. Lisans programından sonra öğrenciler 2 yıllık yüksek lisans ve sonrasında da 3 yıllık doktora programlarına devam etme fırsatına sahiptir. Bakü Devet Üniversitesi çift dalda eğitim alma seçeneği de sunmaktadır. Türk öğrencilerin çok ilgi gösterdikleri üniversitenin 1500 yabancı öğrencisi bulunmaktadır. Bakü Devlet Üniversitesi, eğitim programlarını Azerice ve Rusça olarak uygulamaktadır. 

46 Ülkeden Farklı Üniversiteler İle İşbirliği

46 farklı ülkeden, farklı üniversiteler ile işbirliği içerisinde olan Bakü Devlet Üniversitesi, bu işbirlikleri ile de uluslararası arenada varlığını kanıtlamanın basamaklarını adım adım ilerletmektedir. Moscow State University (Moscow), Tbilisi State University (Gürcistan), Rotterdam Erasmus University (Hollanda), Genoa University (İtalya), Uppsala University (İsveç), Warsaw University (Polonya), Bilkent University (Türkiye), Ortadoğu Technical University (Türkiye), Cairo University (Mısır) bu üniversitelerden birkaç tanesidir.

Dünya sıralamasında ilk binde yer alan üniversite ÖSS kılavuzunda yer almakta , YÖK tarafından tanınmaktadır ve bir denklik problemi bulunmamaktadır.

Üniversitenin Fakülteleri

Mekanik ve Matematik Fakültesi
Uygulamalı Matematik ve Sibernetik Fakültesi
Fizik Fakültesi
Kimya Fakültesi
Biyoloji Fakültesi
Ekoloji ve Toprak Bilimleri Fakültesi
Coğrafya Fakültesi
Jeoloji Fakültesi
Filoloji Fakültesi
Tarih Fakültesi
Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Gazetecilik Fakültesi
Kütüphanecilik ve Bilgi Fakültesi
Doğu Çalışmaları Fakültesi
Sosyal Bilimler ve Psikoloji Fakültesi

Bakü Devlet Üniversitesi'nin Üyesi Olduğu Uluslararası Kuruluşlar

Avrasya Üniversitesi Derneği
Hazar Üniversiteleri Birliği
Karadeniz Üniversiteleri Derneği
Azerbaycan-Rusya Yüksek Öğretim Kurumları Derneği
CIS Uluslararası Nanoteknoloji Yenilik Merkezi
Nükleer Teknoloji Alanında Eğitim ve Öğretim Organizasyonu için Bölgesel Ağ
Uluslararası Sosyal Hizmet Okulları Birliği
Kütüphaneler için Uluslararası Elektronik Bilgi Konsorsiyumu

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA