İLK
1000
İspanya Bayrağı

İspanya

Barselona Üniversitesi

Genel Bilgiler

Barselona Üniversitesi, Katalonya’nın en büyük yükseköğretim kurumu olup çok geniş bir eğitim-öğretim yelpazesi sunmaktadır. BÜ, İspanya’da üniversiteler tarafından gerçekleştirilen araştırmalar için de bir merkez niteliğindedir. Yürüttüğü araştırma programlarının sayısı ve başarısı göz önüne alındığında, Barselona Üniversitesi’nde yürütülen faaliyetler Avrupa genelinde bir kriter haline gelmiştir.

Bunun yanı sıra Barselona Üniversitesi, en az adını veren Barselona şehri kadar kozmopolit ve dışa dönük bir üniversitedir. BÜ’de eğitim gören öğrenciler muazzam sosyal ve akademik olanaklardan faydalanırlar.

Barselona Üniversitesi’nde araştırma ve teknoloji transfer faaliyetlerine toplam 100.228.728 € kaynak ayrılmıştır. Ayrıca 5.381 bilimsel yayın ve 1.131 doktora tezi yayınlanmıştır. Üniversitede 60 bölüm, 1 araştırma ve eğitim servisi, 303 konsolide araştırma grubu bulunmakta, 997 araştırma projesinde aktif çalışma yürütülmektedir. 67 patenti bulunan Üniversite’de 15 araştırma enstitüsü faaliyet göstermektedir.

Barselona Üniversitesi’nde toplamda 62.617 öğrenci eğitim almaktadır. Bunların 42.961’i lisans ve ön lisans öğrencisidir. 120 farklı ülkeden toplam 11.175 yabancı öğrenci Barselona Üniversitesi’nin çeşitli programlarında eğitim almaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA