İLK
1000
Almanya Bayrağı

Almanya

Berlin Humboldt Üniversitesi

Genel Bilgiler

Berlin Humboldt Üniversitesi

1810 yılında kurulan Berlin Humboldt Üniversitesi, Almanya’nın en köklü üniversitelerinden biridir. 2010 yılında 200. yılını kutlamış, düzenlenen törenlerde Humboldt’un kurucu ilkeleri, bilim, araştırma ve eğitim anlayışı Berlin’de bir kez daha vurgulanmıştır.

Berlin Humboldt Üniversitesi, tarihi boyunca pek çok ciddi değişikliğe uğramıştır. Bunların en sonuncusu, 1989’da Doğu Almanya’da yaşanan Barışçıl Devrim sürecinde yaşanmıştır. Bu değişimin sonucunda hem Doğu hem de Batı Almanya’dan ve yurtdışından pek çok profesör Humboldt Üniversitesi’nde görev yapmaya başlamıştır.

Berlin Humboldt Üniversitesi, Haziran 2012’de 11 diğer Alman üniversitesiyle birlikte Mükemmeliyet Ödülü’ne layık görülmüştür. Alman Federal Hükümeti tarafından verilen bu ödül, özellikle “Sorgulayan Zihinleri Yetiştirmek: Bireysellik, Açıklık, Rehberlik” adlı gelecek konsepti için verilmiştir. BHÜ, en iyi 10 Alman üniversitesi arasında gösterilmektedir.

BHÜ’deki araştırmacılar toplumun ihtiyaç duyduğu konuların yanı sıra gelecekte ortaya çıkabilecek güçlükler hakkında da araştırmalar yapmakta, bunları halkla paylaşmaktadır. BHÜ, tüm enerjisini mükemmel bir araştırma ve eğitim merkezi olma yolunda sarf etmektedir. Amacı, genç yetenekleri yetiştirirken üniversite haricindeki toplumu ve ekonomiyi pozitif yönde etkilemektir. 

Berlin Humboldt Üniversitesi'nde 2018 itibariyle yaklaşık 33.000 öğrenci eğitim görmekte olup bunların 5.000 civarı yabancı ülkelerden gelmektedir. Eğitim, 9 fakülte bünyesinde verilmektedir. Bu fakültelerde toplamda 424 profesör, 2012 öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi faaliyet göstermektedir.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA