Almanya Bayrağı

Almanya

Berlin Teknik Üniversitesi

Genel Bilgiler

Berlin Teknik Üniversitesi

Berlin Teknik Üniversitesi Almanya’nın Berlin kentinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1879'da kurulan üniversite Avrupa'nın en prestijli eğitim kurumları arasındadır. Üniversite mühendislik alanları; Makine Mühendisliği, Ekonomi, Yönetim ve özellikle Bilgisayar Mühendisliği alanlarında yüksek sıralamalarda yer almasıyla bilinmektedir. Üniversite mezunları ve profesör listesinde ABD Ulusal Akademileri üyeleri, iki Ulusal Bilim Madalyası ödüllü bilim insanı ve on Nobel Ödülü sahibi yer almaktadır

TU Berlin, önde gelen mühendislik okulları arasında öğrenci değişimine izin veren en büyük ve en dikkat çeken Alman teknoloji enstitüleri ve Avrupa’nın En İyi Endüstriyel Yöneticileri ağının birleşmiş bir topluluğu olan TU 9’un bir üyesidir. TU Berlin, Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü tarafından kurulan iki inovasyon merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversite, şimdiye kadar çok popüler olan Endüstri Mühendisliği bölümünü sunan ilk üniversite olmasıyla da dikkat çekmektedir. Berlin Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü sanayinin bir ihtiyacı olan teknik ve yönetimsel uzmanlık bilgilerinin bir bölüm içindeki birleşimi olarak yaratmıştır ve bu bölüm Berlin Teknik Üniversitesi’nde 1926 yılından beri sunulmaktadır.

TU Berlin, Almanya'daki en yüksek uluslararası öğrenci oranlarından birine sahiptir ve yaklaşık 33 bin öğrenciye sahip olan üniversitenin %24 kadarı uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. 8.362 öğretim görevlisine sahip üniversitede eğitim veren profesör sayısı 678’dir. 2018 mali verilerine göre 328,5 milyon Euro devlet fonu bulunan üniversite yaklaşık 170 milyon Euro’luk dış kaynaklı fonlardan da yararlanmaktadır.