Almanya Bayrağı

Almanya

Berlin Teknik Üniversitesi

Genel Bilgiler

Berlin Teknik Üniversitesi - Technische Universität Berlin

Berlin Teknik Üniversitesi; Almanya’nın Berlin kentinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1879'da kurulan üniversite, Avrupa'nın en prestijli eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Üniversite, özellikle Makine Mühendisliği, Ekonomi, Yönetim ve Bilgisayar Mühendisliği alanlarında yüksek sıralamalarda ön plana çıkması ile bilinmektedir.

Üniversite mezunları ve profesör listesinde ABD Ulusal Akademileri üyeleri, iki Ulusal Bilim Madalyası ödüllü bilim insanı ve on Nobel Ödülü sahibi kişi yer almaktadır. TU Berlin, önde gelen mühendislik okulları arasında öğrenci değişimine izin veren Alman teknoloji enstitüleri ve Avrupa’nın En İyi Endüstriyel Yöneticileri ağının birleşmiş bir topluluğu olan TU 9’un bir üyesidir. TU Berlin, Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü tarafından kurulan iki inovasyon merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Endüstri Mühendisliği Alanında İlk

Üniversite, şimdiye kadar oldukça popüler ve saygın bir bölüm olan Endüstri Mühendisliği bölümünü sunan ilk üniversite olmasıyla da dikkat çekmektedir. Endüstri Mühendisliği bölümü, Berlin Teknik Üniversitesi’nde 1926 yılından beri sunulmaktadır. Berlin Teknik Üniversitesi bu bölümü, sanayinin bir ihtiyacı olan teknik ve yönetimsel uzmanlık bilgilerinin akademik bir üniversite programı içindeki
birleşimini baz alarak yaratmıştır.

Üniversitenin Amacı

TU Berlin, ulusal ve uluslararası rekabetçiliğin artırılması ve özellikle teknik alandaki üniversite eğitimlerinin iyileştirilmesi adına bir çok akademik reform yapmıştır. Amaç; araştırma ve öğretimde mükemmelliği sağlamak için üniversite ile ilgili tüm süreçlerin optimize edilerek, bünyesindeki öğrencileri daha farkındalıklı ve donanımlı bir birey olarak yetiştirmektir.

Dünya'nın Birçok Ülkesi İle İşbirliği

Berlin Teknik Üniversitesi; İngiltere, Fransa, Polonya, Çin, Rusya ve Şili'de bulunan üniversiteler ile işbirliği yaparak 26 çift diploma programı ve 17 İngilizce yüksek lisans programı sunmaktadır. Ayrıca kurum, Alexander von Humboldt sıralamasında teknik üniversiteler arasında ikinci sırada yer almaktadır.

TU Berlin, Almanya'daki en yüksek uluslararası öğrenci oranlarından birine sahiptir ve yaklaşık 33 bin öğrenciye sahip olan üniversitenin %24 kadarı uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. 8.362 öğretim görevlisine sahip üniversitede eğitim veren profesör sayısı 678’dir. 2018 mali verilerine göre 328,5 milyon Euro devlet fonu bulunan üniversite yaklaşık 170 milyon Euro’luk dış kaynaklı fonlardan da yararlanmaktadır.