Makedonya Bayrağı

Makedonya

Bitola Manastır Üniversitesi

Genel Bilgiler

25 Nisan 1979 yılında Makedonya'da kurulan St.Kliment Ohridski Üniversitesi, bir diğer adı ile Bitola Manastır Üniversitesi, bir devlet üniversitesidir. Makedonya’nın ikinci büyük devlet üniversitesi olan St.Kliment Ohridski Üniversitesi UKLO kısaltması ile bilinir. Ana binası Güney batı Makedonya’da bulunan tarihi Bitola Manastır şehrinde olup, bölgedeki yüksek eğitim alanındaki en önemli kurumlardan bir tanesidir.

Üniversite Bilgisi
10 fakülte, 11 meslek yüksek okulu ile 51'den fazla lisans çalışma programları ve 41 lisansüstü eğitim programı ile yüksek eğitim birimine hizmet vermektedir. Üniversite, yüksek eğitim ve bilimsel birim olarak Manastır, Pirlepe, Ohri, Üsküp, Kichevo, Köprülü gibi dağınık birçok şehirde fakülteleri bulunmaktadır. Manastır Üniversitesi, yüksek öğretimde eğitim için Avrupa Kredi Transfer Sistemi'ne (ECTS) dayanan kurallara göre akademik ve profesyonel eğitim programları düzenlemektedir. Üniversite Makedonca ağırlıklı, ek ders İngilizce ile kaliteli eğitim fırsatı sunuyor. 

Dil Yeterlilik Diploması
Uluslararası geçerliliğe sahip Avrupa eğitimi ile öğrencilere, Hazırlık Okulu’nda deneyimli yerli eğitmenlerin eşliğinde, yoğun bir dil programı uygulanıyor. Programı başarıyla geçen öğrenciler üniversitenin Dil Yeterlilik diplomasını da almaya hak kazanıyor. Üniversitenin Türkiye’de; Gazi Üniversitesi (Ankara), Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta), Trakya Üniversitesi (Edirne), Namık Kemal Üniversitesi ( Tekirdağ), On sekiz Mart Üniversitesi (Çanakkale), Celal Bayar Üniversitesi (Manisa), Ankara Üniversitesi (Ankara), İstanbul Üniversitesi (İstanbul) gibi önemli üniversiteler ile işbirliği bulunmaktadır.

Üniversitenin Laboratuvarları
-Tıbbi Laboratuvarı
-Mikrobiyoloji Laboratuvarı
-Hijyen Laboratuvarı
-Biyokimya Laboratuvarı

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA