Ukrayna Bayrağı

Ukrayna

Bogomolets Tıp Üniversitesi

Genel Bilgiler

Ukrayna’da bulunan Bogomolets Tıp Üniversitesi, öğrenci dostu olan bu ülkenin en iyi üniversiteleri arasında bulunmaktadır. Sınavsız yurtdışı eğitimin en iyi şekilde verildiği  kurum, ülkenin en iyi entelektüellerinin yetiştiği üniversitedir. Bogomolets Tıp Üniversitesi, kadim ve güçlü bir eğitim-öğretim geleneğine sahip bir kurumdur. Ülkenin başkenti Kiev’de konumlanmış olan okul, özellikle bünyesindeki araştırma hastanesiyle de adından söz ettirmektedir.

Yurtdışında Tıp eğitimi almak isteyen pek çok kişinin tercih ettiği okul, sadece Ukrayna’nın değil, Avrupa’nın da en iyi Tıp okullarından biridir. Cerrahi anlamda modern teçhizatlarla donanmış olan bu prestijli kurum, Ukrayna’nın en iyi kliniklerini de bünyesinde barındırır.

Üniversite İngilizce, Rusça ve Ukraynaca dilinde eğitim vermektedir. Kurumun İngilizce eğitim veren bölümlerinin yıllık ücretleri, Rusça ve Ukraynaca dilinden bir tık daha maliyetli olsa da, bu durum İngilizcenizi geliştirmek açısından oldukça büyük bir avantajdır. Bogomolets Tıp Üniversitesi’nin Ukraynaca veya Rusça eğitim veren bölümlerini daha uygun maliyet ile okuyabilirsiniz. Eğer bu iki dilden birini seçerseniz bir senelik hazırlık süreciniz olacak demektir. Bu son derece saygın Tıp okuluna  Ağustos ayının sonuna kadar başvuru yapabilirsiniz. Eğitim ise Eylül ayında başlamaktadır.

Bogomolets Tıp Üniversitesi’ne kabul edilebilmek için Türkiye’de üniversite yerleştirme sınavına girmeniz veya yerleşmeniz zorunlu değildir. Sadece lise diplomanız ve not dökümünüz ile başvuru yapabilirsiniz.

Üniversitenin neden bu kadar saygın bir kurum olduğundan bahsedecek olursak, okulun kurucuları ülkece ve dünyaca ünlü bilim adamlarından oluşmaktadır. N.I. Pirogov, V.A. Karavaev, N.M. Volkovich gibi ünlü isimler Kiev Bogomolets Tıp Üniversitesi’nin kurucularındandır. Ayrıca okulun akademik personeli de güçlü simalardan oluşmaktadır. 7500 yatak kapasiteli bir araştırma hastanesini bünyesinde barındıran kurumda, yılda 170 binden fazla operasyon yapılmaktadır. Hastane ayrıca 300 diş ünitesiyle yılda 400 civarı hastayı kabul eder. Kiev Bogomolets Üniversitesi tüm bu olumlu durumlarla birlikte sadece 2001 ve 2005 yılları arasında 738 patent başvurusu yapmış ve yıllık 200 kadar araştırma projesi gerçekleştirmiştir.

Peki konaklama imkanları nasıldır? Bogomolets Tıp Üniversitesi’ne giden öğrencilere sunulan üç adet konaklama seçeneği vardır. Bunlardan birisi üniversite bünyesinde bulunan yurtlardır. Yıllık fiyatları 840 ila 1050 ABD Doları arasında değişmektedir. Öğrenci evleri ise bir diğer alternatifdir. Son olarak üniversite öğrencileri özel yurtlar veya hostellerde kalabilirler. Bu kurumların aylık fiyatları ise 100 – 200 ABD Doları arasındadır.

Bogomolets Tıp Üniversitesi’nin bulunduğu Kiev, yaşam standartları açısından öğrencilere son derece uygundur. Avrupa’nın diğer şehirlerinden çok daha uygun fiyatlara sahip olan Kiev, aynı zamanda ulaşım bakımından da gelişmiştir. Geniş çaplı bir metro ve tramvay hattına sahip olan şehir, ulaşım ücreti konusunda da uygun seçenekler sunar. Ukrayna’nın en eğlenceli ve sosyal şehri olan Kiev, başkent olmasına karşın bir öğrenci şehri ruhuna sahiptir.

Yurtdışında Tıp eğitimi almak, Ukrayna’nın ve hatta Avrupa’nın en gözde Tıp okullarından biri olan bu başarılı kuruma kayıt yaptırmak için, Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerini ziyaret edebilirsiniz. Draft Yurtdışı Eğitim sayesinde size en uygun yurtdışı üniversite seçeneğini, alanında uzman eğitim danışmanlarımız ile belirleyebilirsiniz.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA